YeniKrediNotlari.om

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma

Kredi kartı aidatları da aynı kredi aidatları gibi geri alınabilmektedir. Geçmişe dönük kredi kartlarınıza ödediğiniz aidatlarınızı geri alma ihtimaliniz vardır. Yalnız kredi kartı aidatlarınızı geri alabileceğiniz süreç yasal olarak on yıldır. Son 10 yıl içerisinde kullandığınız bir kredi kartınız varsa bu kartlara ödediğiniz aidatları geri alabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Günümüzde kredi kartı ihtiyaç hallerinde alışverişlerimiz sırasında kullandığımız ve bize gerçekten kolaylı sağlayan bir üründür. Kredi kartı aidatları ise bankaların insanlardan kredi kartı kullanımları sonucunda aldığı bir haksız kazançta diyebiliriz. Bu tutar bankadan bankaya ve kart türünden kart türüne göre değişiklik göstermektedir. Sabit bir tutar olmadığını söyleyebiliriz. Bankalar bu tutarı farklı farklı yansıtabilirler. Kredi kartları için ödedikleri bu ücretleri geri almak isteyen kişiler yasal süreç olan 10 yıllık süreci geçirmeden aidatlarını almak için başvuru yapmaları gerekir.

Kredi kartı aidatını geri almak isteyen kişiler eğer bu süreci geçirecek olurlarsa on yıllık olan zaman aşımı süreci geçeceğinden dolayı aidat tutarı geri alınamaz.

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Almak İsteyen Kişilerin İzlemesi Gereken Yollar Nedir?

Kredi kartı aidatlarını geri almak isteyen kişilerin ilk olarak dilekçe yazmaları gerekmektedir. Hazırladığınız dilekçe ile ödediğiniz aidatlar üzerinden başvurularınızı yapmanız gerekiyor. Bankadan almak istediğiniz kredi kartı aidatının tutarı eğer 1191 TL ve altındaysa bulunduğunuz ilde tüketici hakem heyetine dilekçenizle beraber başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Eğer alacaklı olduğunu tutar bu tutarın üzerindeyse bulunduğunuz ilde tüketici mahkemelerine başvuru yapmalısınız.

Aidatlarınızı almak istediğiniz durumlarda aidatlarınızı ödediğinizi gösteren belgeleri de dilekçenizle beraber sunmanız gerekmektedir. Ödediğiniz aidatlarınızın gösterildiği belgeyi ise kredi kartınızın bulunduğu banka şubesinden talep ederek isteyebilirsiniz. Diğer mahkemelere nazaran Tüketici Mahkemeleri’nde açılacak olan davaların ücretleri daha uygun olmaktadır. Bu yüzden kredi kartı aidatlarınızı çok yüksek meblağlar ödemeden geri almış olursunuz.

Kart aidatlarınızı almak için başvuru yaptığınız zaman davayı kaybederseniz Yargıtay temyiz yoluna gitmeyi tercih edebilirsiniz. Davayı kazanırsanız kredi kartı aidatınızı alacağınız bulunduğunuz banka şubesine müracaat edebilirsiniz. Eğer başvurunuza rağmen banka parayı ödemiyorsa icra dairelerine giderek kararın icraya çevrilmesini talep edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ