YeniKrediNotlari.om

Bana Kredi Çıkar mı?

Bana Kredi Çıkar mı?

Acil durumlarda nakit para ihtiyacı hasıl olduğunda, insanların ilk başvurdukları yer bankalar olmakta. Bir yakınızdan borç istemek yerine, bankalardan faizle kredi çekmek aklımıza gelen ilk şey; çünkü banka sürekli arayıp borcunu ne zaman ödersin diye sormuyor. Belirli bir plan dahilinde anlaşıyorsunuz ve taksitlerinizi yatırdığınız sürece bir problem yaşamıyorsunuz.

Bankadan kredi çekmeden önce aklınıza gelen ilk soru Bana kredi çıkar mı? Hele bir de daha önce kredi başvurusu yapmamışsanız biraz da çekinirsiniz. Ama son çare olarak bankaya gider ve krediyi çekersiniz. Bu yazımız size kredi çıkıp çıkmayacağı konusunda ön bilgi vermek için hazırlanmıştır.

Kredi ile ilgili, özellikle ihtiyaç kredisi ile ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız önce; İhtiyaç Kredisi Sıkça Sorulan Sorular başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Kredi başvurusu yapmadan önce kendinizle ilgili şu iki unsuru sorgulamanız lazım; Daha önce bankalardan kredi çekip ödemede problem yaşadınız mı? ve Sosyal Güvenlik Kaydınız var mı?

1 – SGK Kaydının Mevcut Olması

Bankalara kredi için başvururken kısaca (SGK) adı verilen Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydınızın olması gerektiğini unutmayın. Banka sizin gelirinizi kredi için sorgularken, en güvenli olarak SGK kaydınıza bakacaktır. Eğer kaydınız varsa banka, çekeceğiniz krediyi düzenli ödeyebileceğinizi düşünür ve size güveni artar. SGK kaydına ilişkin mesleki ve resmi gelirinizin dışındaki gayri resmi gelirlerinizi belgelendiremezseniz, kredi başvurusunda o gelirinizi beyan edemezsiniz. Resmi yollardan farklı bir şekildeki gelirlerinizi, kendinize özgü yollarla kanıtlasanız bile, maliye vergisiz kazanç nedeni ile sizi takip edebilir.

Peki SGK kaydının değişik türleri var mı? Aşağıdaki durumları kendiniz için yorumlayabilir ve kredi çekip çekemeyeceğinizi az-çok belirleyebilirsiniz.

SGK kaydım yok ama belgeyle ispat ettiğim gelirim var, kredi kullanabilir miyim?

SGK’sız elde edebileceğiniz tek gelir gayri menkulunuzun kira geliridir. Kira gelirinizi sözleşme düzenlemeden ve vergilendirmeden elde ediyorsanız, muhtemelen bankanız sizin güvenilir olmadığınızı düşünecektir. Ancak kira elde ettiğiniz ev, dükkan veya arsa gibi mekanların tapusu ile kredi kullanmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Kredi ile ilgili bir sicil sorununuz yoksa ve bankanız belgelendirdiğiniz kira gelirini kabul ederse kredi kullanabilirsiniz. Bu süreçte kira gelirlerinizi vergilendirmek isterseniz geç kalmış sayılmazsınız.

SGK girişim yeni yapıldı, bankalar kredi verir mi?

Eğer eski adıyla Bağkur girişinizi yaptırdıysanız, o vergi levhası üzerinden kredi başvurusu yapabilmek için, ilk girişinizden itibaren en az bir yıl geçmeli.

Eğer bir çalışan olarak sigorta girişiniz yeni yapıldıysa, istikrarın tespiti için o işyerindeki çalışma başlangıcınız üzerinden en az 3 ay geçmeli.

Eğer daha önce kredi notunuz düşmediyse ve kazancınız iyi ise bankalar bazen bir yıllık veya üç aylık süreyi daha da kısaltabiliyor.

Maaşım asgari ücret üzerinden gösteriliyor, bankalar yüksek olan gerçek maaşımı kabul eder mi?

Yüksek gelirinizi bir şekilde ispat etseniz bile, bankalar resmi kayıtları esas aldıklarından, çekeceğiniz kredi üst limitini asgari ücretli gibi hesaplamak zorundadır. Eski yöntemde bankalar maaş ne gösterilirse gösterilsin, iş yerlerinin hazırladığı ve maaşın yüksek gösterildiği belgeleri kabul ettirmek mümkündü; ancak bu durumu kötüye kullanan müşteriler olduğu için, bankalar doğal olarak resmi belgeler dışında hiçbir şeyi artık kabul etmiyorlar.

2- Bankalar ile çalışmanın problemsiz olması

Kredi başvurusu yapıyorsanız daha önceden herhangi bir bankadaki kredi kartı taksitinizi geciktirmemiş olmalısınız, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi gibi kredi taksitleriniz ile ilgili hakkınızda yasal takip başlatılmamış olmalıdır. Kredi notunuzu oluşturan bu tür gecikmeler veya düzenli ödemeleri Kredi Kayıt Bürosu (KKB) aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Kredimi ödemediğim için yasal takibe düştüm, bankalar kredi verir mi?

Kredinizi öderken gecikme veya ödememe gibi bir durumunuz olduysa, bankanız sizin için yasal takip başlatır ve bu durum kredi notunuz için hiç de iyi değildir.  Böyle bir durumda, hangi bankadaki krediyi geciktirirseniz geciktirin, bu durumunuz yani kredi notunuz, bankaların tamamının görebildiği ortak havuza yansıyacaktır. Böylece kredi çekmeniz oldukça zorlaşacaktır. Bu durumun üstesinden gelebilmek için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ile ilgili yazımızı okumalısınız.

Daha önce ne kredi kartı kullandım ne de kredi çektim, bana kredi çıkar mı?

İnsanlar bankayla işi olmayan birinin kredi notunun yüksek olduğunu düşünürler; çünkü notun düşmesi için herhangi riskli bir hareket yapmamışlardır. Oysa ki durum sanılanın tersi. Bankaya giriş-çıkışı olmayan birinin kredi taksitlerini düzenli ödeyip ödemeyeceği bilinemez. Bu yüzden bankalar daha önce kredi kullanmamış veya bankanın kapısından girmemiş birine kredi vermede güçlük çıkarırlar.

Bu durum şuna benzer; Daha önce alışveriş yapmadığınız market size borçla malzeme vermede nasıl tereddüt ederse, bankanız size borç para vermeyi iki kez düşünecektir.

Kredi notum düşük, ipotek göstersem bana kredi çıkar mı?

Günümüzde bankaların düşük meblağlar için  ipotek aracılığıyla tahsil yoluna gitmesi neredeyse imkansızdır. Bu yüzden bankalarla aranız iyi değilse ipotek gösterseniz bile size kredi çıkmayabilir. Buna karar verecek olan bankanızdır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ