YeniKrediNotlari.om

Kredi Kartınızdaki Otomatik Ödeme Talimatlarına Dikkat!

Kredi Kartınızdaki Otomatik Ödeme Talimatlarına Dikkat

Faturalarınızın son ödeme tarihlerini sürekli unutan biriyseniz, faturanızı ödemediğinizi bir sonraki faturada fark ediyorsanız size önereceğimiz en güzel unutmadan ödeme şekli kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vermenizdir. Ancak kredi kartına verilen otomatik ödeme talimatlarında dikkat edilecek bir takım hususlar var. Gelin onlara bir göz atalım;

Şirketlerin kod değişikliğine dikkat

Özellikle elektrik dağıtım şirketlerinde oluşan elektrik dağıtım kod değişiklikleri önceki faturanızın yerine yeni faturanızın yeni kod ile yansıtılmamasına sebep olmaktadır. Bu durum ise faturalarınızın otomatik ödeme ile ödenmemesine neden olmaktadır. Bunun için her ödeme döneminde faturalarınızın ödenip ödenmediğini kontrol etmeniz en sağlıklı yol olacaktır. Aksi takdirde – elektrik şirketleri için söyleyelim- elektriğiniz ödenmeyen faturalarınız yüzünden kesilir ve hattınız kapatılır. Elektriğinizin kapatılması otomatik olarak açma-kapama ücretlerinin devreye girmesine neden olur ki bu da gereksiz bir masraf olacaktır. Küçük bir dikkat ile bu duruma düşmekten kurtulabilirsiniz.

Elektrik dağıtım şirketleri, tüketicilerin otomatik ödeme talimatlarına aldırış etmeksizin ve herhangi bir uyarı yapmaksızın faturalardaki işletme kodunu değiştirmektedirler. Bu durumda otomatik ödeme talimatınız boşa gitmiş olacaktır. İşletme kodundaki tek bir rakam değişikliği faturaların yeni baştan değerlendirilmesini zorunlu kılar.

Faturaların Ödenmemesi Durumunda Sorumluluk Kimin?

Yasalara göre şirketler kod değişikliğini tüketicilere toplu iletişim yoluyla bildirmek zorundadır. Bunu bildirmedikleri zaman ödenmemiş faturalardan açacağınız bir dava ile şikayetçi olabilirsiniz. Yeter ki siz hakkınızı aramak isteyin. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu hakkını aramaktansa miktarı düşük bulup davalık olmaya, hakkını aramaya tenezzül etmemektedirler. Ödenmesi gereken fatura tutarından açma-kapama bedeli olarak 40-50 TL fazla ödeyip durumdan sıyrılmaya, daha doğrusu elektriklerini bir an önce açtırmaya odaklanmaktadırlar. Oysa ki ödeme yaptıktan sonra bile Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız ve şikayetinizi bildirmeniz mümkün. Tabi belirli bir süresi var.

Tüketici Hakem Heyeti, Kaymakamlıklarda kurulur ve tüketicilerin şikayetlerini değerlendirir. Şirketler, bankalar ve diğer işletmeler tüketici hakem heyetine geri dönüt vermek zorundadırlar. Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular genelde olumlu sonuçlanmakta ve tüketiciler kazanmaktadır. Bu yüzden hakkınızı aramaktan vaz geçmeyin.

Otomatik Ödeme Talimatı Vermenin Avantajları

Bir bankanın herhangi bir hesabında otomatik ödeme talimatınız tanımlı ise, bankanın yıllık hesap kesim ücreti sizden kesilmez. Hemen hemen bütün bankaların kredi kartlarına özgü, otomatik ödeme talimatı verene çeşitli kampanyaları mevcuttur. Bu kimi zaman bonus, kimi zaman maksi puan kim, zaman ise çeşitli indirimler olabilmektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ