YeniKrediNotlari.om

Güncel Çiftçi Destek Ödemeleri

Güncel Çiftçi Destek Ödemeleri

Ülkemizde yürütülen politikalardan bir tanesi tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlamaktır. Bu kapsamda çiftçilere yönelik olarak farklı alanlarda desteklemeler verilmektedir. Söz konusu desteklemelerin bir kısmı belli bir zamanda geçerli olduğu için güncelliğini kaybetmiş ve yerine farklıları gelmiştir. Bir kısmı ise hale devam etmekte ve güncelliğini korumaktadır. Güncel çiftçi destek ödemeleri sayesinde çiftçiler yeni alanlarda yatırımlar yapabildiği gibi mevcut yatırımlarının bir kısım masraflarını karşılamakta ya da bunları daha da büyütmektedir. Bu sayede hem çiftçilerin sorunları halledilmiş olmakta hem üretim artmakta hem de ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlanmaktadır. Söz konusu yararlardan dolayı devlet politikası bu yönde işlemeye devam etmekte ve çiftçileri destekleme ödemeleri yapılmaktadır.

Güncel Çiftçi Destek Ödemeleri ve Bütçeden Ayrılan Miktarlar

Bilindiği gibi her senenin sonunda bir sonraki yılın bütçesi mecliste görüşülür ve buna bağlı olarak da bir sene boyunca harcamalar yapılır. 2018 bütçesi de bu şekilde görüşülmüş ve yapılacak olan harcamaların yerleri belli olmuştur. Güncel çiftçi destek ödemeleri de bu kapsamda yapılmaktadır. Buna bağlı olarak yapılması planlanan harcamalardan tarım ve hayvancılık ile ilgili olanları şunlardır:

  • Hayvancılık sektöründeki farklı alanlara yapılacak harcama tutarı 4 milyar TL.
  • Mazot ve gübre desteklemesi için ayrılacak olan miktar 1,9 milyar TL.
  • Kırsal bölgelerde tarımın desteklenmesi ve buraların kalkınması için ayrılan bütçe 1,7 milyar TL.
  • Pamuk üretiminin teşvik edilmesi ve bu alanda üretim yapan çiftçilerin desteklenmesi için ayrılan miktar 1,5 milyar TL.

Tarım ve hayvancılık alanında verilecek olan desteklemeler bu şekildedir ve yaklaşık bütçe 14 milyar TL’dir. Bunun haricinde bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimciler için ise 10 milyar TL bütçe ayrılmış durumdadır.

Güncel Çiftçi Destek Ödemeleri ve Şartları

Güncel çiftçi destek ödemeleri 2018arasında geçmiş yıllarda da yapılan Genç Çiftçi programı hale devam etmektedir. Gençlerin hayallerini gerçekleştirmesi için yürütülen bu programda verilen destekleme tutarı 30 bin TL’dir. Şartların sağlanması halinde bu miktarın 50 bin TL’ye kadar çıkabileceği söylenmektedir. Bu program kapsamında verilen destekler hibe şeklindedir. Yani çiftçilerden bu tutarlar daha sonra tekrar istenmemektedir. Dolayısıyla da çiftçiler açısından söz konusu destekleme son derece caziptir. Fakat bu destekleme sadece genç çiftçiler için uygulanmaktadır. Bu destekten yararlanmak için:

  • Proje sunmak
  • Daha önce bu desteklemeden yararlanmamış olmak
  • İstenilen belgeleri zamanında teslim etmek (Proje alanına göre bu belgeler değişmektedir.)

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda 50 bin TL’ye kadar hibe kredi kullanılabilmektedir.

Güncel çiftçi destek ödemeleri 2018genellikle KOSGEB üzerinden verilmektedir. Hayvancılık alanında yapılan desteklemeler çiftçilerin yaptıkları üretimleri ciddi manada desteklemektedir. Bunun için yaklaşık 4 milyar TL’lik bir bütçe ayrılmış durumdadır ve başvuru sahiplerini beklemektedir. Desteklemeler genellikle üretimin artırılmasına yöneliktir. Yani hayvan sayısının artırılması ya da süt ürünleri elde edilmesi gibi projeler öncelikli olarak desteklenmektedir. Bundan dolayı da çiftçilerin başvurularını bu alanlar üzerine yapmaları durumunda çok daha çabuk sonuç alacakları tahmin edilmektedir. Çiftçilere verilen bu desteklemeler çok farklı bir durum ortaya çıkmaz ise Ziraat Bankası üzerinden verilmektedir.

Çiftçi destek ödemeleri 2018tarımsal faaliyetler için de verilmektedir. Bu alanda destekleme almak isteyen çiftçilerin de bir takım şartları sağlaması istenmektedir. Çiftçilere verilen desteklemeler uzun yıllardır verildiği için söz konusu şartlar herkes tarafından detaylı olarak bilinmektedir. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Bu desteklemeleri alabilmek için ciddi bir proje ortaya konulması ve bunun da yetkililere doğru şekilde aktarılması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ