YeniKrediNotlari.om

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? -2019-

Kimi zaman bir yatırım olarak kimi zaman da kredi çeken vatandaşlar için bir zorunluluk olarak gösterilen Bireysel Emeklilik, aslında sanıldığı karar zorunlu bir işlem değil. Tabii ki ileriye dönük yatırım için önerebileceğimiz sistemler arasında yer alan Bireysel Emeklilik, istenildiği zaman iptal edilebiliyor. Tabii ki bunun için belli başlı şartların sağlanması gerekiyor. Anında Bireysel Emeklilik İptali mümkün olmayabiliyor.

Bu yazımızda da Bireysel Emeklilik İptali için yapılması gereken işlemlerden söz edeceğiz. İptal için hangi adımların uygulanması gerekiyor ve hangi şartlarda iptal için durum oluşmuş oluyor? Bakalım.

Sistemde Kalmak Zorunlu Mu?

Öncelikle bu zorunluluk konusuna bir açıklık getirmek gerekecek. Sisteme dahil olan vatandaşlar için belli bir süreline düşünülen bir yatırım sunulmakta. Yani Bireysel Emeklilik 1 haftalık ya da 1 aylık bir yatırım değil. Planlama yapılırken, uzun seneler boyunca sistemin içerisinde yer alınacağı konusunda planlama yapılıyor.
hilarionbet giriş
Fakat bu durum istenildiği zaman Bireysel Emeklilik İptali yapmanın önüne geçmiyor. Sisteme dahil olan vatandaşlar belli süreler içerisinde iptal gerçekleştirebiliyor.

Bireysel Emeklilik İptali

Sistemin iptal edilmesi durumunda, yatırımınızın belli bir miktarını geri almanız mümkün oluyor. Belli bir oranda yatırdığınız paraları geri alabiliyorsunuz. Burada sistemden erken çıkılması durumuna bağlı olarak değişen bazı şartlar var. Mesela alacağınız para değişiklik gösterebiliyor.

Emeklilik için ekstra olarak verilen devlet desteği payının geri ödenmesi ya da ödenmemesi gibi durumlarda tamamen, sistemde kaldığınız süreye bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Bu noktada iptal için ise 2 farklı yöntem kullanıldığını söylemek gerekiyor.

İlk olarak bankaların bu işlem için sunmuş olduğu emeklilik birimlerinden yararlanmak mümkün oluyor. İkinci kısımda ise telefon üzerinden iptal talebi oluşturup, telefon üzerinden iptalinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Telefon Üzerinden İptal İşlemi

Eğer Bireysel Emeklilik İptali için bankaya giderek uğraşmak istemiyorsanız, bu noktada telefonla iptal işlemini gerçekleştirmeniz mümkün. Telefonla iptal işlemini gerçekleştirmek, biraz daha kolay bir yöntem.

Sistemde kayıtlı olan telefon numaranız üzerinden, bankanızın bireysel emeklilik hattını aramanız gerekecek. Sisteme kayıtlı olan telefon numarasını kullanmanız, işlemlerinizin hızlanmasını sağlayacak.

Bireysel Emeklilik İptali

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise telefon açtığınız sırada kullandığınız bir IBAN numarasını hazırlamış olmanız. Telefon sırasında iptal işleminin başlatılmasının hemen sonrasında, sizden bir IBAN numarası istenecek. Sizden istenen bu IBAN numarası, yatırım yaptığınız paranın yatırılması için gerekli olan IBAN numarası olacak.

Muhtemelen telefon ile arayarak iptal işleminde, belirttiğiniz bir mail adresine iptal için gerekli olan evraklar gönderilecek. Bu evrakları da doldurarak geri göndermeniz gerekebilir. Telefonda yer alan müşteri temsilcisi sizi yönlendirecektir. Genelde 7 ile 15 iş günü içerisinde iptal gerçekleşecek ve yatırım yaptığınız para, belirttiğiniz IBAN numarasına yatacaktır.

Banka Şubelerinden İptal Ettirme

Süreci biraz daha hızlandırmak ve belgeleri elden vermek adın, Bireysel Emeklilik İptali için direk olarak banka şubelerini kullanabilirsiniz. Genelde her şubenin içerisinde bu işlem için oluşturulmuş bir birim kullanılmıyor. Bu nedenle merkez şubelere gitmeniz istenebilir. Kimliğiniz ve Bireysel Emeklilik poliçenizle beraber banka şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Yine bu aşamada sizden bir hesap numarası istenecektir. Paranın yatırılması için bu hesap numarasının zorunlu olduğunu belirtelim.

Hesap numarasını vermeniz ve işlemi başlatmanız durumunda yaklaşık olarak 7 iş günü içerisinde, iptal işlemi gerçekleştirilmiş ve para hesabınıza yatmış olacak. Bu noktada sürenin değişiklik gösterebileceğini de belirtelim. Tabii ki telefonla işlemlere göre biraz daha hızlı bir işleyiş söz konusu olacak.

Bakınız: 2019 Kredi Kartı Nakit Avans Faizleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ