YeniKrediNotlari.om

Banka Kartı Şifresi Unutulunca Ne Yapılması Gerekiyor?

Eğer banka hesap kartlarınızı veya kredi kartlarınızı çok sık bir şekilde kullanıyorsanız şifresini unutmanız gibi bir durum çokta söz konusu olmayacaktır. Fakat sık kullanmadığınız kartlarınızın şifresini unutma ihtimaliniz var.

Yazımızda sizlere banka kartınızı veya kredi kartınızın şifresini unuttuğunuz zaman ne yapabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak şifrenizi unuttuğunuz zaman sürekli şifre girerek denemeler yaparsanız kartınız bloke edilebilir. Bu yüzden böyle bir işlem yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Kredi kartlarının veya banka kartlarının hepsinin şifreleri vardır. Kart kullanan kişilerin bazıları kartlarının daha rahat kullanılabilmesi için şifrelerini aynı yapmaktadır. Bazıları ise bütün kartlarının şifresini güvenlikleri için birbirinden farklı yapmaktadır.

Banka Kartı Şifresi Nasıl Belirlenmeli?

Kart sahiplerinin hepsi kart şifrelerini belirleyecekleri sırasında kendileri için en kolay olan yöntemi tercih etmektedir. Bazı kart sahiplerinin kart şifrelerini unutma ihtimaline karşın bu kağıtları cüzdanlarında taşımayı tercih etmektedir. Kart sahiplerinin bazıları şifre evresinde doğum günlerini veya doğum yıllarını şifre olarak seçtiğini görebiliyoruz. Aslında bu yöntemler hiç tavsiye edilmeyen yöntemler arasındadır. Çünkü bu yöntemleri kullanan kişilerin cüzdanları çalındığı veya kartları kaybolduğu zaman kartı eline geçiren kişiler bunu kullanacaklardır.

Kart Şifresi Unutulduğu Zaman Ne Yapılmalı

Kart şifresi unutmak oldukça mümkün ve herkesin başına gelen bir işlemdir diyebiliriz. Yani kart şifresini unutan tek kişi siz değilsiniz. Kartınızın şifresini hatırlayamadığınız zaman ilk başta bankanızın müşteri hizmetleriyle yani telefon bankacılığıyla iletişime geçmelisiniz. ATM’de sürekli kart şifrenizi girmeyi denerseniz ATM kartınızı alacaktır ve geri vermeyecektir. Bu işlem üçüncü defa kart şifrenizi yanlış girmenizde başınıza gelir.

Banka veya kredi kartının şifresini unutan kişilerin yapmaları gereken bütün işlemler bankalarının müşteri hizmetlerinde belirtilir. Sizden şifrenizi belirlemeden önce gerçekten kartın sahibi olup olmadığınızı anlamak için bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz zaman ise şifre belirleme bölümüne yönlendirileceksiniz. Burada şifrenizi belirlerken hatırlamakta zorlanmayacağınız bir şifre belirlemeye dikkat etmelisiniz. Bu şekilde ilerde kartınızı kullanacağınız zaman sorun yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Şifrenizi her unuttuğunuzda bu işlemleri yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ