YeniKrediNotlari.om

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması

Tüketicilerin en fazla mağdur oldukları konulardan biri de kredi kartı borçlarıdır. Asgari ödeme tutarını dahi ödeyemeyen kişi sayısı her geçen gün artıyor. Borcu borçla kapatmaya çalışan tüketiciler yeni kredi kartlarına başvuru yapmakta, birinin borcunu bir diğeriyle kapatmaya çalışmaktalar. Oysa ödemesi sıkışan kredi kartlarının borcunu kapatmanın en iyi yolu kredi kartı borcu yapılandırmasıdır.

Kredi kartını yapılandırmak için bankanızla görüşmeniz gerekmektedir. Aslında kredi kartını yapılandırmak ihtiyaç kredisi çekmekle eş değerdir. Toplu hale gelen birikmiş borçlarınızı tek bir defada ödemeniz mümkün olmadığı için yapılandırma yaparak yeni bir taksitlendirme sürecine girmiş oluyorsunuz. Örneğin kredi kartınızın toplam borcu 3000 TL, asgari ödeme tutarı 1000 TL ise ve siz bu borcu ödeyemiyorsanız, bankanız size yapılandırma şeklinde bir tüketici kredisi çektirir ve toplam 3000 TL borcunuzu 12, 24 veya 36 aylık vadelerle ödeyebileceğiniz düşük aylık taksitler haline çevirir.

Eğer bu yapılandırma işlemini gerçekleştirmezseniz, borcunuz katlanarak büyür ve daha da ileri boyutta bankanız borcunuzu varlık yönetim şirketlerine devreder. Kredi kartınızın ana borcu ve faiziyle birlikte varlık yönetim şirketlerine devredilmesi sizin yeni bir yapı ile muhatap olacağınızı gösterir. Varlık yönetim şirketleri borcunuzu anapara üzerinden taksitlendirebilir veya faiz indirimi yapabilir. Bu sizinle kuracağı iletişime bağlıdır.

Varlık yönetim şirketi, bankalardan daha farklı şekilde çalışmaktadır. Bankaların esnek olmayan yapılandırma işlemlerinin aksine, varlık yönetim şirketleri ara ödeme, taksit miktarı, vade gibi oldukça esnek tarifelerle tüketicilere yardımcı olabilmektedir.

Varlık yönetim şirketlerine devredilen borcun ödenmemesi durumunda;

Bankaların devrettiği borcu varlık yönetim şirketleri tahsil etme konusunda oldukça profesyoneldir. Tüketiciler borçlarını ödemediği takdirde varlık yönetim şirketleriyle iletişime geçip yeniden yapılandırma talep ederlerse, şirket bunu borca sadakat olarak nitelendirecek ve iyi niyetinizin karşılığında yeniden taksitlendirme yapabilecektir.

Gerek banka gerekse varlık yönetim şirketi olsun, tüketicilerin er ya da geç borcunu ödemeleri gerekecektir. İhmal edilen borçlar, faiz, avukat masrafı vb. ekstra giderlerle katlanacağı için sizi daha da zor durumda bırakacaktır. Zor durumda kalmamak için borçların zamanında ödenmesinin dışında, bütçenizi zorlayacak borcun altına girmemeniz daha önemlidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ