YeniKrediNotlari.om

E-devlet Kredi Risk Raporu Nasıl Alınır?

Dijital dönüşüm sistemleri kapsamında sürekli olarak e-devlet üzerinde yatırımlar devam ediyor. Dönüşüm süreciyle beraber sürekli olarak bu alanda yeni hizmetlerin kullanıma sunulduğunu görüyoruz. Bu şekilde sistemde sunulan yeni hizmetlerden birisi de e-devlet kredi risk raporu sorgulama hizmeti. Eskiden hem ücretli hem de biraz uğraştırıcı bir işlem olan kredi risk raporu sorgulama işlemi de bu şekilde bir hayli kolaylaştırılmış oldu.

Bu noktada vatandaşların en çok merak ettikleri Bahsine kısım ise e-devlet kredi risk raporunun nasıl alınacağı. Sistemde hangi menülere girmek gerekiyor? Belgeyi almak için şartlar neler? Detaylardan söz edelim.

İlk Olarak Gereklilikler

Şimdi yeni hizmeti kullanarak e-devlet kredi risk raporu sorgulama işleminin nasıl yapılacağından söz edeceğiz ancak önce ufak bir bilgi vermemiz gerekiyor. Bu noktada kullanıcıların mutlaka e-devlet sistemine üye olmaları gerekiyor.

Yani mutlaka e-devlet hesabına sahip olmalısınız. Eğer e-devlet hesabınız yoksa ya da şifreniz PTT üzerinden kolayca şifre alabilirsiniz. Sisteme erişiminiz varsa sorun yok. Hesabınıza giriş yapmanız yeterli.

E-devlet Kredi Risk Raporu Alma – Aşamalarıyla

Dilerseniz şimdi adımlara geçiş yapalım. Raporu görüntülemek için tam olarak uygulayacağınız adımlar şöyle:

 • Öncelikle e-devlet sitesine giriş yapın.
 • Sisteme giriş yapmanızın ardından üst kısımda bir arama çubuğu yer aldığını göreceksiniz.
 • Bu arama çubuğuna gelip buraya “banka risk raporu” ya da “risk merkezi” yazabilirsiniz.
 • Karşınıza “Risk Merkezi Raporu Başvurusu (Türkiye Bankalar Birliği)” araması çıkacak.

e-devlet kredi risk raporu

 • Bu kısma tıklayın. Karşınıza gelen sayfadan ise “Yeni Başvuru” kısmına tıklamanız gerekecek.
 • Şimdi Rapor Türü seçim alanı gelecek.

e-devlet kredi risk raporu

 • Burada “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” ya da “Çek Bilgileri Raporu” yer aldığını göreceksiniz. e-devlet kredi risk raporu için ilk seçeneği seçin.
 • Sonrasında “Devam Et” butonuna basın.
 • Şimdi bir ekran çıkacak ve kişisel bilgileriniz ile cep telefonu numaranız karşınıza çıkacak. Bilgilerinizi kontrol etmenizin ardından “Başvur” sekmesine tıklayın.
 • Yapacağınız işlemin hemen ardından talebiniz oluşturuluyor. Tabii ki raporun hemen görüntülenmesi mümkün değil. Öncesinde sorgulama işleminin yapılmış olması gerekiyor.
 • Karşınıza gelen ekranda size SMS ile bilgi verileceğini gösteren bir uyarı mesajı olacak.

Risk Raporu SMS’i Ne Zaman Gelir?

Bunun için çok fazla beklemenize gerek kalmıyor. Genelde 24 saat içerisinde SMS’in tarafınıza ulaştırıldığını görüyorsunuz. Eğer bilgilerinizde herhangi bir sıkıntı yoksa ve telefon numaranız doğruysa, maksimum olarak 48 saat içerisinde SMS ile bilgilendirileceksiniz.

SMS İçeriği Ne?

Gelen SMS üzerinde rapora ilişkin herhangi bir bilgi bulunmuyor. Sadece sorgulamanın tamamlandığını ve bu sorgulama sonucunun rapor olarak hazırlandığı konusunda bilgi veriliyor. e-devlet kredi risk raporu görüntülemesi için sizin yeniden sisteme girmeniz gerekecek. Ayrıca mesajda yer alan SMS şifresini de not etmeniz gerekiyor. Sorgulama ekranına gelen bu şifreyi girmeniz gerekli.

Raporu Nasıl Görüntüleriz?

Bunun için e devlere giriş yapın ve https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu adresine gidin. Adrese gittiğiniz an, ekranda “Raporu Görüntüle” butonunun yer aldığını göreceksiniz. Bilgilerinizi ve SMS şifresini girdikten sonra butona tıklayın.

Bu butona tıklamanız durumunda da rapor detaylı bir şekilde görüntülenecektir. İsterseniz bilgileri yine bu ekran üzerinden alabilirsiniz.

e-devlet kredi risk raporu

Herhangi Bir Ücret Ödeniyor Mu?

Raporu görüntülemek için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmıyor. Bunun için ekstra bir ödeme sistemi yok. Vatandaşlar ücretsiz olarak sorgulama yapmakta. Sorgulama konusunda tek bilinmesi gereken süre ve kaç defa yapılabileceği.

Her ne kadar ücretsiz olsa da bu sorgulamayı sürekli olarak yapamıyorsunuz. Bunun için 30 günde sadece 1 hak veriliyor. Eğer yeni bir sorgulama yapmak isterseniz, bunun için 1 ay kadar beklemeniz gerekmekte. Aksi halde yeniden sorgulama yapılmıyor.

Bakınız: 2019 Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar -1-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ