YeniKrediNotlari.om

Eş Muvafakatnamesi

Eş Muvafakatnamesi

Malvarlığı üzerinde Türk Medeni Kanununa göre düzenlenmiş eş hakkının yanı sıra, son zamanlarda yapılan düzenlemelerle bankalardan çekilecek krediler için de eş muvafakatnamesi alınması zorunluluğu getirilmiştir. Eş muvafakatnamesi ile ilgili her şey bu yazımızda…

Özellikle konut kredilerinde veya gayrimenkullerin ipotek edilmesini gerektiren kredi başvurularında, kredi kullanıcısının yanı sıra eşinin de rızasının alınması gerekmektedir. Aile mahkemelerinde daha önce bu yüzden açılan boşanma davalarında, eşlerin birbirinden bağımsız olarak kredi çektikleri belirlendiğinden, tatsız durumlara mahal verilmemesi için, birlikte yaşanılan konutların veya birlikteyken sahiplenilen mal varlıklarının ipotek edileceği durumlarda, eşlerin yazılı beyanı alınması dönemi başlamıştır.

Sadece krediler değil, konutların kiraya verilmesi, devredilmesi veya satışı gibi işlemlerde de eş rızası alınmaktadır. Bu önlemin sebebi ise, eşlerin boşanma sürecinde birbirlerinden mal kaçırma ihtimalini sona erdirmektir.

Hangi Durumlarda Eş Muvafakatnamesi İstenir?

Konut kredisi kullanmayı tasarlayan kişi, ipotekli bir kredi çekecek ise eşinin onayını almak zorundadır. Bu gereklilik bankaların kendilerini güvence altına almak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Eş rızası olmadan yapılan bu tür işlemlerde, eşin ileride mahkemeye vermesi durumunda, konutun üzerindeki ipotek geçersiz olabilmektedir. Kredi çekmede olduğu gibi kefil olmada da eş rızası gerekmektedir.

Eşi istemeyen bir kişi konut kredisi çekebilir mi?

Bu sorunun cevabı yukarıdaki bilgilerden de anlaşılabileceği gibi hayır.. Eşin sadece ikna edilmesi değil, bankaya kadar gidip gerekli tüm evrakları da imzalaması gerekmektedir. Yasal bir zorunluluk olarak bunun yapılması mecburidir.

Ayrı yaşayan eşler birbirinin rızasını almadan mülk satabilir mi?

Eğer kanunen ayrılma gerçekleşmemişse, eşlerden herhangi biri konut satarken diğerinin rızasını almak durumundadır. Eğer ayrılma gerçekleşmişse, mahkeme zaten konutlar üzerindeki hakları paylaştırmış olduğu için, satışta herhangi bir problem gerçekleşmez.

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ