YeniKrediNotlari.om

Emekli Kredisi Nedir? Emeklilere Özel En Uygun İhtiyaç Kredileri Nasıl Bulunur?

Emekli Kredisi Nedir? Emeklilere Özel En Uygun İhtiyaç Kredileri Nasıl Bulunur?

Hayatının büyük bir bölümünü, memur, işçi, yurtiçinde veya yurt dışında çalışarak geçiren ve sonunda emekli olma hakkını kazanan çalışanların, yetiştiremedikleri masraflarını karşılamak amacıyla nakit ihtiyaçları için başvurdukları kredi türü emekli kredisidir. Genelde emekli maaşlarını aldıkları bankaların cazip kredi imkanlarından faydalanmak isteyen emekliler pek de haksız sayılmazlar. Kredi çektikleri zaman yapacakları aylık ödemelerin, maaş aldıkları bankada otomatik olarak kesilmesi, maaş müşterisi olarak bu bankaların avantajına olmaktadır.

Bankalar tarafından sunulan ihtiyaç kredisi türlerinden biri olan emekli kredisi, özel bir kredi türüdür. Sadece emeklilerin faydalanabildiği ve oldukça uygun faiz oranları ile sunulan bu kredi türünde bazı bankalar dosya masrafı alırken, bazıları ise almamaktadır. Emeklileri ödemede problem yaşatmayacak müşteri kitlesi olarak gören bankalar, emekliler maaşlarını kendi bankalarından almasa bile, “maaşını transfer et” teklifi ile çok cazip fırsatlar sunmaktadır.

Tabi bankaların emeklilerin maaşlarını transfer etmelerinin yanı sıra, maaşına ait banka kartı, ek hesap, ek kart, otomatik ödeme, kredi kartı, parayı işletme gibi hizmetlerle de çift taraflı fayda sunmaktadırlar. Hem kendi ürünlerini kullandırtma hem de emeklileri rahat ettirme anlamında hizmet yarışı içine giren bankalar bu taktiklerle müşteri kazanmaya çalışmaktadırlar.

Tüm bu bilgiler ve ürünler ışığında, kredi notu düşük olmayan veya kredi sicili bozuk olmayan emeklilerin kredi kullanması oldukça kolay olmaktadır.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilirler?

Genel olarak maaşının 10 katına kadar kullandırılabilen emekli kredisi, emekli maaşının miktarına göre daha az veya fazla olabilmektedir. Ancak genelde bankalar, maaşını kendi bankalarından alan veya emekli maaşını kendi bankalarına taşıyan emekliler için maaşlarının 10-12 katı kadar emekli kredisi verebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?

Üç Ayda Bir Emekli Maaşı Alıyorum, Kredi Kullanabilir miyim?

Emekli maaşı günümüzde aylık olarak veya üç ayda bir olarak verilebilmektedir. Maaşını aylık olarak alan emekliler klasik kredilerden faydalanabilmekte, ancak maaşını üç ayda bir alan emeklilerin kafasında çeşitli soru işaretleri kalabilmektedir. Üç ayda bir emekli maaşı alıyorum, kredi kullanabilir miyim şeklinde sorusu olan emekliler için güzel haberlerimiz var.

Evet, bankalar maaşını üç ayda bir alan emekliler için uygun kredi türü oluşturmaktadırlar. Maaşını üç ayda bir alan emekliler, kredi kullandıklarında kredi taksitleri de üç ayda bir olmaktadır. Ancak burada bir nüans farklılığı vardır.

Kredi taksitini aylık ödeyen emekliler, normal faiz oranlarından faydalanırken, kredi taksitini üç ayda bir ödemek isteyen emeklilerin toplamda ödedikleri para da faizi de fazla olmaktadır. Emekli kredisi hesaplama modeli aşağıdadır;

Örneğin 10.000 TL kredi kullanmak isteyen iki emekliden biri aylık, diğeri ise üç ayda bir ödeme taahhüt etsin,

Aylık ödeyecek emeklimiz; 1.39 kredi faizi ile 509 TL öderken

Üç ayda bir ödeyecek emeklimiz aynı kredi faizi ile 1.552 TL ödeyecektir.

Toplam geri ödenecek para hesaplandığında ise;

Aylık ödeyen toplamda 12.216 öderken

Üç ayda bir ödeyen emekli toplamda 12.416 TL ödeyecektir.

Kredi taksitleri emekli maaşından otomatik olarak kesiliyor mu?

Eğer kredi kullandığınız banka ile maaşınızı aldığınız banka aynı ise, kredi çekerken vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile kredi taksitiniz emekli maaşınızdan otomatik olarak kesilecektir. Ancak otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Bunun için banka görevlisi size yardımcı olacaktır.

Ancak; kredi çekmek istediğiniz banka ile maaşınızı aldığınız banka farklı ise; ödemeleriniz için EFT talimatı vermeniz gerekir ki; farklı bankaya para transfer işleminiz her ay veya üç ayda bir otomatik olarak gerçekleşsin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ