YeniKrediNotlari.om

İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, çok yüksek olmayan masraflarınız için gerekli nakit desteğini kullanabileceğiniz kredi türüdür. Eskiden bankalarda sıra bekleyerek alınan ihtiyaç kredisi, günümüzde teknolojinin hızlı ilerlemesi sayesinde, oturduğunuz yerden bir cep telefonu, internet veya sesli arama hizmetleri ile çekebileceğiniz bir krediye dönüşmüştür. Kullanımı o kadar kolay olan ihtiyaç kredisinin bilinen diğer adı ise tüketici kredisidir.

Bankacılık sektöründe ilk kez kredi başvurusu yapacak tüketicilerin bilmesi gereken birkaç bankacılık terimi var;

Kredi; geri ödeme koşulu ile belirli bir faiz ve süre karşılığında alınan nakit desteği,

Bireysel kredi; ticari içerikli olmayan ve tüketime dönük ihtiyaçların giderilmesi için verilen kredi türünü,

İhtiyaç kredisi; belirli bir alanda kullanılmak üzere kişilere verilen bireysel kredi türünü ifade etmektedir.

Bu terimlerden yola çıkarak ihtiyaç kredisinin, şirketlere veya ticari kuruluşlara değil, sadece tek bir bireye kullandırıldığını bilmek gerekir. Tabi bu ticaretle uğraşan kişilerin bireysel olarak ihtiyaç kredisi kullanamayacakları anlamına gelmez. Ticari hayatını devam ettiren kişiler, gelirlerini belgelendirerek bankalardan ihtiyaç kredisi kullanabilmektedirler.

İhtiyaç kredilerinin tümünde hem devletin hem de bankanın kestiği ücretler olmaktadır. Yani 20 bin TL’lik bir ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinizde elinize geçecek net miktar 20 bin TL olmamaktadır. En sağlıklı kredi çekme şekli gelirinizin üçte ikisini geçmeyecek şekilde ödeyeceğiniz kredidir. Bu yüzden sitemizden “Ne Kadar Kredi Çekebilirim” hesaplamasını yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi çekmeye karar verdiğinizde en merak ettiğiniz konu ihtiyaç kredisi şartları nelerdir konusu olmaktadır. İhtiyaç kredisi çekmenin en önemli şartı gelir durumunuzdur. Bunun ardından bankalardan şimdiye kadar kullandığınız kredilerin geri ödemelerinde yaşadığınız problemlerin yansıtıldığı kredi notunuz da önemli bir faktördür. Bu kredi notu son 10 yıldır tüm bankaların ortak havuzunda görünmekte ve farklı bankalardan kullandığınız krediler tek bir ekrana yansıtılmaktadır. Bu yüzden Kredi Notu Nasıl Yükseltilir konumuzu okuyarak, kredi notunuzu sürekli yüksek tutabilir ve yeni kredilerinizde problem yaşamazsınız.

Bu iki genel şartın yanı sıra bankaların kendi menfaatlerini korumak adına bazı diğer şartları da öne sürdükleri görülmektedir. Kefil isteme, ipotek gösterilecek bir gayrimenkul sunma gibi özel şartların yanı sıra aşağıda saydığımız koşulların karşılanması da istenebilmektedir.

İhtiyaç kredisi çekebilmek için gerekli şartlar:

 1. İhtiyaç kredisinin ilk koşulu tabi ki kanunen bu işi yapabileceğiniz 18 yaşını doldurma zorunluluğudur. Yasalarda buna ilişkin hükümler net olmasına karşın, bankalar ihtiyaç kredisi kullandırırken muhatabının 20 yaşından büyük olmasına dikkat etmektedirler.
 2. Belli bir sosyal güvenliğinizin veya vergi levhanızın olmasını isteyen bankaların bu konudaki ön şartı vergi levhasında kar görünmesi veya SGK kaydı olarak en az son 3 aydır çalışıyor olmanızdır.
 3. Daha önce kredi ödememe durumu karşısında yasal takibe düşmemeniz önemlidir. Bankalar son zamanlarda batık kredi oranını düşürebilmek için kredi notunuza çok önem vermekte; önceleri herkese bol kepçe kredi dağıtırken, şimdi kredi notunda veya kredi sicilinde çizik olanlara hiçbir şekilde vermemekte veya iyice zorlaştırarak kredi vermektedirler.
 4. Kefil gerektirecek kadar yüksek miktarda ipotekli ihtiyaç kredisi kullanacaksınız eşinizin de onayı gerekmektedir.
 5. Tapuda ipotek konacak bir gayrimenkul olduğu için eşinizin kesinlikle rızasının olması gerekiyor.
 6. İhtiyaç kredisinin maksimum vadesi 48 aydır.
 7. İhtiyaç kredisi daha önce de belirttiğimiz gibi tek bir bireyi ilgilendirdiği için, sadece o kişinin geliri esas alınır.
 8. Bankalar sunduğunuz gelir belgelerinin resmi olmasını istemektedir. Devlet memurları için amirliklerden onaylı maaş bordrosu gerekir.
 9. Bazı bankalar toplam kredi limitinizi hesaplarken, beyan ettiğiniz gelirin yarısı kadarını ödeyerek kullanabileceğiniz miktarı hesaplamaktadırlar.

İhtiyaç kredisi çekebilmek için gerekli belgeler:

 1. Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyetiniz,
 2. Yerleşim yeri belgesi ve o adreste ödediğiniz son üç faturanız,
 3. Maaşınızı gösteren belgeler;
 • Resmi ve özel sektör çalışanlarının maaş bordrosu,
 • Emeklilerin maaş aldıkları banka veya PTT şubesinden aldıkları hesap cüzdanı,
 • Esnaflar ve ticaret erbapları, vergi levhası veya gelir beyannamesi,
 • Çiftçiler arazilerinin tapu kayıtları, müstahsil makbuzu veya çiftçilik belgeleri
 • Gayrimenkul geliri olanlar ise bu menkulleri kiraya verdiklerine ilişkin kira beyannamesi.

Tabi tüm bankalar bütün bu belgeleri istemeyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ