YeniKrediNotlari.om

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Bilindiği gibi yapılan yasal düzenleme ile uygulanan bireysel emeklilik kişilerin yapmış oldukları birikimlere devlet tarafından katkı sağlanması ve bunun karşılığında da paranın belli bir süre bankalarda kalması şeklinde çalışmaktadır. Söz konusu hizmeti ülkemizde faaliyet gösteren bankaların hemen hepsi verdiği gibi ülkenin en büyük bankalarından bir tanesi olarak kabul edilen Garanti Bankası da vermektedir. Bankalar tarafından sunulan şartlar aynı olmasına rağmen bazen müşterilerin ilgisini çekmek için farklı uygulamalar da söz konusu olabilmektedir. Bireysel emeklilik yaptırdıktan sonra farklı nedenlerden dolayı iptal ettirme imkanı bulunmaktadır. Garanti Bankası bireysel emeklilik iptali son derece kolay bir işlem olmasına rağmen izlenmesi gereken adımlar ve bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali ve İptal Durumunda Bırakılacak Haklar

Bireysel emeklilik sisteminde kullanıcıların yapmış oldukları her 100 liralık birikime devlet tarafından 25 TL destek verilmektedir. Yani yapılan toplam birikimin %25’i kadar devlet tarafından katkı sağlanmaktadır. Dolayısıyla iptal işlemi bir anlamda bu katkılardan vazgeçilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca bu iptalin yapıldığı zamana bağlı olarak elde edilen bazı hakların da kaybedilmesi mümkün olabilmektedir. Bundan dolayı kullanıcıların iptal işlemini iyi bir şekilde düşünmeleri ve buna göre karar vermeleri gerekmektedir. Garanti emeklilik iptali yaptırmadan önce yapılacak işlem sebebiyle kaybedilecek haklar bazı kişileri bu iptalden vazgeçirse de bazı kişiler farklı nedenlerden dolayı iptal kararından vazgeçmemekte ve işlemi yaptırmaktadır.

Garanti Bankası emeklilik iptali yapılabilmesi için en az iki aylık sürenin geçmiş olması gerekmektedir. Yani bu süre dolmadan yapılan sözleşme gereği sistemden çıkılması söz konusu değildir. İptal işlemi yapıldıktan sonra cayma hakkında dolayı alınacak katkı payları ya da diğer ödemeler banka tarafından 10 gün içerisinde ödenmektedir. Bazı durumlarda çok daha kısa sürede de ödeme yapıldığı olsa da genel olarak 10 gün içinde ödemeler kesin olarak yapılmaktadır. Burada bilinmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi cayma durumunda öncelikle kişiler kendi yatırmış oldukları paranın tamamını alabilmektedir. Bu konuda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Fakat devlet tarafından verilen katkının ne kadarının alınacağı ya da alınıp alınmayacağı iptal zamanına bağlı olarak değişmektedir.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali ve Alınacak Devlet Destekleri

Garanti Bankası emeklilik iptali yapılan zaman devlet tarafından verilen %25’lik katkının ne kadarının alınacağını da belirlemektedir. Buna göre alınacak tutarlar şu şekildedir:

  • Bireysel emeklilik süresi 3 yıldan az ise devlet tarafından verilen destek müşterilere ödenmemektedir.
  • Bireysel emeklilikte 3 ile 6 yıl arası kaldıktan sonra iptal ettirilirse devlet tarafından verilen desteğin yalnızca %15’i ödenmektedir.
  • Bireysel emeklilikte 6 ile 10 yıl arası kaldıktan sonra iptal ettirilirse devlet tarafından verilen desteğin yalnızca %35’i ödenmektedir.
  • Bireysel emeklilikte 10 yılı tamamlayanlar ise devlet desteğinin %60’ını alabilmektedir.

Yukarıda belirtilen miktarlar cayma hakkını kullanan kişilere verilen miktarlardır. Cayma hakkını kullanmayıp belirtilen süre boyunca sistemde kalan kişilere devlet desteğinin tamamı verilmektedir.

Garanti bireysel emeklilik iptali için izlenecek yol son derece basittir. Söz konusu iptal işlemi için herhangi bir Garanti Bankası şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Burada yer alan görevliye iptal işlemini yaptırmak istemeniz durumunda gerekli işlemler yapılacaktır. Fakat görevli iptal durumunda kaybedeceğiniz bazı hakları hatırlatarak sistemde kalmanızı tavsiye edebilir. Eğer iptal işlemi için kararlı iseniz bunu net bir şekilde belirtmeniz durumunda görevli yardımcı olacak ve işlemlerinizi kısa bir sürede tamamlayarak size gereken bilgilendirmeyi yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ