YeniKrediNotlari.om

Kredi Puanı Neden Oluşturulamaz?

Kredi notu sorgulama işlemi yaptığınız zaman kredi notunuzun oluşturulamadığını görebilirsiniz. Kredi notunuz oluşturulamadığı zamanlarda veya sıfır çıktığı zamanlarda bunun farklı nedenleri olabilir. Yazımızda sizlere kredi notunun neden oluşturulamadığı hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi notunuzun sıfır çıkmasının veya oluşturulamamasının nedenleri farklıdır. Kredi puanı sorgulaması yapan herkesin kredi puanı oluşturulacağına dair bir zorunluluk yer almamaktadır.

Henüz Kredi Puanınız Oluşmamış Olabilir

Henüz kredi puanınız oluşmadıysa kredi notunuz sorgulanamaz demektir. Kredi notunuzun oluşması için gerekli olan bilgilerinizin Kredi Kayıt Bürosu’na aktarılması gerekir. Kredi Kayıt Bürosu’nda ülkemizdeki herkesin kredili ürün kullanımlarına dair bilgiler yer alır. Kurum, kredi kullanımlarını, kredi kartı kullanımlarını ve kredili mevduat hesabı kullanımlarını kayıt altına alır.

Önceden hiç kredi kartı kullanmadıysanız, otomatik ödeme talimatı vermediyseniz, kredili mevduat hesabı açtırmadıysanız veya kredi kullanmadıysanız kredi puanınız olmayacaktır. Kredi puanınız henüz oluşmadığı için de sorgulama yaptığınız zaman hiçbir bilgi yer almayacaktır. Kredi notu oluşmasını isteyen kişiler bankalardan düşük limitli bir kredi kartı talep edebilir.

Zarara Atılma Durumunuz Söz Konusu Olabilir

Eğer bankalarda uzun süredir bulunan bir borcunuz varsa ve bu borcunuz takibe alınmışsa kredi puanınızın görünmemesinin sebebi zarar atılma durumundan kaynaklı olabilir. Bu durum borcunuzdan tahmini olarak iki yıl sonra bankalar üzerinden Varlık Yönetim Şirketleri tarafından ihale yoluyla alınmasıyla oluşmaktadır. Bu borcunuzu ödemediğiniz, çok fazla geciktirdiğiniz ve sıfıra düşürdüğünüz için oluşmaktadır.

Zarara düşme durumu çok büyük bir risk durumuna giren müşteri olduğunuzu göstermektedir. Yani zararınız çok fazla ve üst seviyede bir zarardır. Bu yüzden kredi notu sorgulama işlemi yaptığınız zaman veya notlu risk raporu aldığınız zamanlarda kredi notunuzun sıfır olduğunu görebilirsiniz. Fakat genellikle zarara düşen kişilerde kredi notu hesaplanamadı ibaresi yer alır.

Varlık Yönetim Şirketleri ülkemizde yeni giriş yapmamıştır. Bu şirketler ülkemizde 2003 yılında kurulan bir kanundan sonra işlem vermeye başlamıştır. Şirketlerin amaçları ise sorunlu olan dosyaları ihaleler ile satın almaktır. Şirketler dosyaları daha düşük fiyatlara satın alır. Bu şekilde bankaya borçlu olan kişi artık bankaya borçlu olmaz. Fakat Varlık Yönetim Şirketlerine borçlu olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ