YeniKrediNotlari.om

Emeklilere Kredi Veren Bankalar 2021 

Emeklilerin kredi ihtiyaçlarını karşılayan bankalar, emeklinin ödeme ve yaşam kalitesini bozmayacak şekilde olmalıdır. Emeklilik, kişinin pozisyonundan veya mesleğinden ya da aktif çalışma hayatından çekilmesidir. Pek çok insan, özel veya kamu emeklilik ödeneklerinden yararlanmaya hak kazandıklarında emekli olmayı seçerler, ancak bazıları bedensel koşullar kişinin artık çalışmasına izin vermediğinde (hastalık veya kaza nedeniyle) veya pozisyonlarıyla ilgili mevzuatın bir sonucu olarak emekli olmaya zorlanır.

Günümüzde, çoğu gelişmiş ülke, işverenler veya devlet tarafından finanse edilen, yaşlılıkta emeklilik için emekli aylığı sağlamak için sistemlere sahiptir. Birçok fakir ülkede, aile tarafından sağlananın ötesinde yaşlılara destek yoktur.  Emekli maaşı ile emeklilik, birçok toplumda işçinin bir hakkı olarak kabul edilmektedir.

Emekli olan bireyin, hak etmiş olduğu bu emekli aylığı aktif çalıştığı maaşından düşük olduğu için emeklilikten sonra bireyin hanesine giren para miktarı azalmaktadır. Bir çok ihtiyaçlarını tamamlamak, yeni yatırımlarda bulunmak, çocuk ve torunlarına yardım edebilmek ve bunun gibi bir çok sebep için kredi çekmek istemektedirler. Bu konuda emeklilere kredi veren bankaların araştırılıp, emekliye en uygun ve rahat ödeme kolaylığı sağlayan banka ile görülme yapılmalıdır.

Emeklilik Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Koşullar Nelerdir?

emeklilik kredisi alma kosullari

Her bankanın kendine ait kredi koşulları bulunmaktadır. Fakat genel olarak bakıldığında emekli müşterilerin bankalardan kredi alabilmeleri için belirli koşullara uyması gerekmektedir. Bu koşullar aşağıda listelenmektedir.

 • Alınan kredi taksit tutarı emekli maaşının %70’ini geçmeyecek şekilde olmalıdır.
 • Kredi almak isteyenlerin emekli maaşını aldıkları banka dışında başka kredi taleplerinin olmaması zorunludur.
 • Banka tarafından kredi çekecek olan emeklinin maximum olabileceği yaş sınırı 75 olmalıdır.
 • Bireyler temiz bir kredi geçmişine sahip olmalı ve yasal veya idari borç takibi kararları vermemiş olmalıdır.
 • Bir kişi emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederse, geliri kaydedilmelidir.
 • Kredi çekebilmek için banka şartlarına göre gayrimenkul ipotek etmeniz gerekiyorsa emekli eşinden ve ya yakınından yazılı imza alınması gerekmektedir.

Emekliler için Kredi Veren Bankaların Faiz Oranları Nelerdir?

Faiz, tipik olarak yıllık yüzde oranı (APR) olarak ifade edilen, borç para ödünç alma ayrıcalığına yönelik parasal ücrettir. Faiz, bir borç verenin veya finans kuruluşunun ödünç vermek için aldığı para miktarıdır. Kredilere iki ana tür faiz uygulanmaktadır. Basit ve bileşik faizler. Basit faiz, borçlunun parayı kullanma yeteneği için ödemek zorunda olduğu, borçluya ödünç verilen ilkeye dayalı bir sabit orandır. Bileşik faiz ise hem ilkeye hem de o krediye ödenen bileşik faizdir. Bu iki faiz türünden ikincisi en yaygın olanıdır.

Emekliler için kredi veren bankalar, banka oranlarını hesaplamak için genellikle bileşik faiz kullanır. Temelde, bileşik oranlar bir kredinin iki temel bileşeni üzerinden hesaplanmaktadır. Bunlar; anapara ve faizdir. Bileşik faiz ile kredi faizi yıllık bazda hesaplanır. Borç verenler, bu faiz tutarını kredi bakiyesine dahil eder ve bu tutarı, bir kredi için gelecek yılın faiz ödemelerini veya muhasebecilerin bir kredi veya kredi hesabı bakiyesinin faizi olarak adlandırdığı şeyi hesaplamak için kullanır.

Emeklilere kredi veren bankalar ve faiz oranları aşağıda listelenmektedir.

 • Ziraat Bankası (0,94-0,98)
 • Halk Bankası (0,98)
 • ING Bank (0,79)
 • QNB Finansbank (0,79)
 • Türkiye İş Bankası (0,96)
 • Garanti Bankası (0,99)
 • Vakıfbank (0,98)
 • Şekerbank (0,95- 1,09)
 • Türkiye Ekonomi Bankası (0,89)
 • Yapı Kredi Bankası (1,09-1,67)
 • Denizbank (1,29)

Ziraat Bankası Emekli Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

ziraat bankasi emekli kredisi nedir

Emekli maaşlarını Ziraat Bankası üzerine bağlamış olan emekliler için ‘Emeklinin Artısı Kredi Paketi’ sunulmaktadır. Bu kredi paketi konut ve nakit gereksinimlerinin karşılanması için emeklilere birçok avantaj sunmaktadır.

Buna göre; bireysel krediler için %0,98 faizle 60 ay vadeli 20.000 kredi sağlanıyorken, konut kredileri için %0,94 faiz oranı ile 120 ay vadeli 100.000 TL kredi imkanı sağlanmaktadır. Ziraat Bankasından emekli kredisi almak için en önemli koşul emeklilerin, emekli maaşlarının Ziraat Bankasına bağlanmasıdır.

Ziraat bankası emekli kredisi almak için; https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/krediler/genel-ihtiyaclar/tuketici-kredisi sitesine giderek başvuru yapılabilir veya buna alternatif olarak Ziraat Bankası Şubelerinden, Ziraat Mobil uygulaması üzerinden, ATM’lerden ve çağrı merkezlerin başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru yapmak için gerekli belgeler aşağıdaki listelenmektedir.

 • Başvuru Formu,
 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi, Sürücü Belgesi veya Pasaport Fotokopisi,
 • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi (emekli ise emeklilik belgesi),
 • Şubece istenebilecek diğer belgeler.

Halk Bankası Emekli Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Emekli maaşlarını Halk Bankası üzerine bağlamış olan emekliler için ‘Mutlu Emeklilik İhtiyaç Kredisi’ sunulmaktadır. Mutlu emeklilik ihtiyaç kredisi; 100.000 TL’ye kadar vadeli 36 aylık bir kredidir. Faiz oranı aylık %1,71’den başlamaktadır. Halk Bankasından emekli kredisi almak için en önemli koşul emeklilerin, bankadan maaş tahsilatını karşılamak veya maaşı bankaya aktarma sözü vermesi gerekmektedir.

Halk Bankası’ndan emekli kredisi almak için; Aralarında birer boşluk bırakarak “EMEKLI, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” yazılarak 3452’ye SMS gönderilmelidir ve ya bun alternatif olarak kredi işlemlerinizi en yakın Halk Bankası şubesine giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası emeklilik kredisi geri ödeme planları aşağıda verilmektedir.

 • Aylık eşit taksitli,
 • Artan taksitli,
 • Azalan taksitli,
 • 3 ayda bir eşit taksitli,
 • Serbest ödemeli olarak yapabilirsiniz.

Denizbank Emekli Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Emekli maaşlarını Denizbank üzerine bağlamış olan emekliler için ‘Emeklilere Özel Kredi Fırsatı’ sunulmaktadır. Emeklilere özel kredi fırsatı; 10.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar vadeli 12,24 ve 36 ay vade seçenekleri olan bir kredidir. Faiz oranı aylık %1,95 olarak belirlenmiştir.

Denizbank’tan emekli kredisi almak için;

https://www.denizbank.com/bankacilik/bireysel-bankacilik/bireysel-krediler/web-kredi-basvuru.aspx?query=1fd05eb5-5f8f-4738-83f8-9b0b302dc610 sitesi üzerinden veya en yakın Denizbank şubesine giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Garanti Bankası Emekli Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Emekli maaşlarını Denizbank üzerine bağlamış olan emekliler için ‘Özel Emekli İhtiyaç Kredisi’ sunulmaktadır. Özel emekli ihtiyaç kredisi; 10.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli kredidir. Faiz oranı emekli maaşına ve kişinin gelir bordrosuna göre aylık %1,49- %2,19 olarak belirlenmiştir. Garanti Bankasından emekli kredisi almak için en önemli koşul emeklilerin, bankadan maaş tahsilatını karşılamak veya maaşı bankaya aktarma sözü vermesi gerekmektedir.

Garanti Bankası’ndan emekli kredisi almak için;

https://www.garantibbva.com.tr/basvuru/ssl/ihtiyac_kredisi#calcContent=UID42b1bc2 sitesi üzerinden, internet bankacılığından veya en yakın Denizbank şubesine giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Hangi Bankalar Emeklilere Faizsiz Kredi Vermektedir?

Emekliler için faiz olmadan kredi imkanı sağlayan bankalar bulunmaktadır. Çoğu banka emeklilerin yatan maaşlarını kendi bankası ayrıcalığıyla alması karşılığında emekliye birtakım avantajlar ve kampanyalar sunmaktadır. Kimi banka bu avantaj ve kampanyayı sıfır faizle uygularken kimisi de düşük faiz seçenekleriyle müşterilerinin önüne sermektedir. Faiz olmaksızın emeklilere kredi veren bankalar aşağıda listelenmiştir.

 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraaat Katılım Bankası
 • Albaraka Katılım Bankası

Bu bankalarla alışverişe girildiğinde emekli çekmiş olduğu kredi için faiz ödememektedir. Emekli faiz yerine bankaya kar payı ödemektedir. Temettü olarakta bilinen kar payı, bir şirketin kazançlarının bir kısmının, şirketin yönetim kurulu tarafından belirlenen şekilde hissedarlarının bir sınıfına dağıtılmasıdır. Temettüler, halka açık şirketler tarafından yatırımcılara paralarını girişime yatırdıkları için ödül olarak yapılan ödemelerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ