YeniKrediNotlari.om

KOSGEB Desteği Hangi Sektörlerde Veriliyor?

KOSGEB İmalat Sanayi İşletmelerinin, küçük ve orta ölçekli işletmeler için yaptığı çalışmaları desteklemek amacıyla 1990-2009 sayılı kanun ile 1990 yılında kurulmuş bir kamu kuruluşudur. KOSGEB aynı zamanda, Türkiye’de girişimciliğin ve en önemli kurumların teşviki, yeni istihdam fırsatları yaratmada aktif rol oynamaktadır. KOSGEB desteği ve kredileri için başvurarak yeni bir iş kurulabilir veya mevcut bir işletmeyi büyültülebilmektedir.

KOSGEB; parfüm, sigorta, emlak, eczane, imalat, döner dükkanı, restoran, çeşitli mağazalar gibi birçok farklı alanda insanların iş kurmasına yardımcı olmaktadır.

KOSGEB Tarafından Yapılan Destekler Nelerdir?

kosgeb destekleri nelerdir

KOSGEB’in iki farklı iş destek programı vardır. Geleneksel bir iş destek programı ve gelişmiş bir iş destek programı olarak iki bölüme ayrılmıştır. Bunlardan ilki olan geleneksel girişimcilik destek programı kapsamında 65.000 TL’ye kadar faizsiz iş kurma kredisi sağlanırken, ileri girişimci destek programı için 365.000 TL’ye kadar kredi hibe desteği sağlanmaktadır.

KOSGEB Tarafından İmalat Sektörüne Verilen Destek

KOSGEB tarafından en çok desteklenen kısım üretimdir. Gıda üretimi, tütün ürünleri üretimi, içecek üretimi, tekstil üretimi, giyim üretimi, deri üretimi, ağaç ve ağaç ürünleri üretimi, mantar ürünleri üretimi, kağıt ürünleri imalatı, petrol ürünleri imalatı, eczacılık ürünleri imalatı, plastik imalatı, makine imalatı ve ulaşım araçlarının yapımı gibi birçok imalat sektörünü de desteklemektedir.

İmalat sektörü olarak KOSGEB desteği 324 farklı alanı kapsamaktadır.

KOSGEB Tarafından Ticaret Sektörüne Verilen Destek

KOSGEB tarafından en çok desteklenmekte olan ikinci sektör ticaret sektörüdür. KOSGEB’in ticaret için destek alanlarına genel olarak baktığımızda; Toptan ve perakende ticareti de dahil olmak üzere (motorlu taşıtlar hariç) 100’den fazla ticaret sektörünü desteklemektedir. Ticaret sektörü alanına girecek olan destekleri ayrıntılı görmek ve öğrenmek için arama motoruna 47.77.01 NACE kodu ile aradığınız alt sektörün adını taratarak bulabilirsiniz.

KOSGEB Tarafından Ulaştırma ve Depolama Sektörüne Verilen Destek

Desteklenen farklı alanlardan biri de ulaşım ve depolama sektörü bulunmaktadır. Bu sektöre ait 38 farklı alanda destek verilmektedir. Bunlardan bazıları örnek olarak aşağıda verilmektedir.

 • Kara taşımacılığı
 • Boru hattı taşımacılığı
 • Su yolu taşımacılığı
 • Hava yolu taşımacılığı
 • Taşımacılıkta depolama ve destekleme faaliyetleri
 • Taşımacılıkta posta ve kurye faaliyetleri

KOSGEB Tarafından Konaklama ve İçecek Sektörüne Verilen Destek

kosgeb konaklama destek

KOSTEB ile desteklenen farklı alanlardan bir diğeri ise konaklama ve içecek sektörüdür. Sektör listesine bağlı kalarak uygun sektöre bağlı bir proje oluşturmak gerekmektedir. Destek verilen 14 farklı alan bulunmaktadır. Konaklama ve içecek sektöründe destek verilmeyen alanlar ise aşağıda verilmiştir.

 • Barlar
 • Tavernalar
 • Koktely salonları
 • Diskoktelyler
 • Birahaneler
 • Kahve salonları

KOSGEB Tarafından İnşaat Sektörüne Verilen Destek

KOSGEB tarafından bina yapı ve faaliyetleri üzerine sağlanan destek devlet tarafından faizsiz olacak şekilde gerçekleşmektedir. Temel amaç Türkiye’deki inşaat sektörünün gelişimi sağlamak için çalışmalara özenle ve ilgiyle destek verilmektedir. İnşaat sektöründe bina inşaatı için 4 farklı alanda, dış yapı inşaatı için 12 farklı alanda, özel faaliyetler için ise 17 farklı alanda KOSGEB desteği verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ