YeniKrediNotlari.om

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu ve Şartları 2021

Esnaf kefalet kredileri Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından esnaf ve sanatkarlara özel olarak sunulan bir kredi turudur. En büyük avantajı normal kredilere göre daha düşük faizle verilmesidir. Önkoşul olarak, bu krediyi kullanmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kaydolması gerekmektedir. Kredi başvurusunun kabul olunması halinde Halkbank’tan şubesinden kredi çekilebilir.

Öncelikli olarak bu krediye başvurmak isteyenlerin Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi üyesi olması gerekmektedir ve kredinin onayı için bu kooperatifin izni gereklidir. Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi, asil olarak küçük ve orta boy işletme sahiplerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere 26.08.1970 tarihinde kurulmuştur, kısaca TESKOMB olarak da bilinir. 1745 sayılı Ticaret Sicili Gazetesinde tescil ve ilan edilerek Tüzel kişiliğini kazanmıştır. Finansman ihtiyacı içeresindeki küçük esnafın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan bu kurum 1969 yılına kadar Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olarak, 1969 yılından sonra da 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile bu yeni şartlarda hizmet vermeye başlamıştır ve bugünkü hukuku temeli halen ayni şekilde devam etmektedir. En büyük gayesi, eğitim ve denetim ihtiyaç sahiplerinin eksikliklerini gidermek, kamu kaynaklarının verimli, etkili ve düzenle kullanımını sağlamak üzere faaliyet göstermektir.

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

esnaf kredi basvurusu

Bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşların esnaf kefalet kredisi başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip etmesi gereklidir.

 • İlk olarak en yakınınızda bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne üye olmanız gerekmektedir. Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin şubelerinin konumları bölgelere ayrılmıştır, en yakınınızdaki şubeyi bulmak için ‘http://www.teskomb.org.tr/index.asp?p=60’ adresini ziyaret ediniz. Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne üye olmak için bir şube vasıtasıyla başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Kooperatifin asıl amacı, tüm üyelerine 5 yıl vadeli kredi imkani sağlamaktır.
 • Kooperatife kredi başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra sonucunuz genellikle 15 gün içerisinde açıklanmaktadır.
 • Kredi başvurusu esnasında başvuran vatandaşın adli sicili de incelenir. TESKOMB, sicili olan vatandaşların kredi talebinin reddetme hakkini kendinde saklı tutar.
 • Kredi başvurusu ile alakalı incelemeler yapıldıktan sonra kredinin ilk onayı kooperatiften çıkar. Eğer kooperatiften onay çıkmazsa, süreç olumsuz bir şekilde bu aşamada sona erer. Eğer onay gelirse, surecin bir sonraki aşamaları esnaf kredisi veren bankalarda devam eder.
 • Sonraki aşamaların devamı için kredi başvurusu ile alakalı tüm detaylar surecin sonraki aşamalarında görevli olacak olan bankaya iletilir. Bundan sonraki süreç, ilgili bankanın yetkili kanallarından takip edilmelidir.
 • Sonraki aşamalara geçilmesi için banka tarafından da başvuruyu yapan kişi hakkında araştırma yapılır. Bu araştırmaların ve kooperatiften gelen belgeler ışığında kredi ile alakalı olumlu ya da olumsuz bir karar verilir, bu başvuru sahibine iletilir. Eğer krediye onay verilmişse, başvuruyu yapan kişi onay veren bankadan kredisini nakit olarak çekebilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Nedir?

Esnaf Kefalet Kredisi limitine karar veren mercii Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) isimli kurumdur. Her yıl Esnaf Kefalet Kredisi limitini güncellenir. 2021 yılında gerçekleştirilen güncellemeler neticesinde 2020 yılının ustu limiti güncellenerek ESKKK Kefaletiyle Kredi’lerinin üst limiti 500.000 Türk lirası yapıldı.

Geçmiş yıllarda esnaf kefalet kredinin en yüksek vade sayısı 48 ay olarak belirlenmişti. Fakat 2021 yılında yeni düzenlemelere gidildi ve kredi vadeleri üst limiti de 60 aya (5 yıl) kadar çıkarıldı. İlaveten, ticari araç alışverişlerinde de bu kredi turunun halen geçerli olmasına karar kilindi. Diğer başka kredi çeşitlerinde de olduğu gibi, Esnaf Kefalet Kredilerinde de belirli bir kredi kullanım limiti tanımlanmıştır. Bu limitin değeri, kredinin çekiliş amacına göre değişiklik göstermektedir. Bazı örnekler su şekildedir: taşıt alımı, iş yeri alımı, işletme kredisi, araç onarımları, tadilat, ürün tedariki ve benzeri kullanımlar. En çok kullanılan esnaf kefalet kredisinin limiti aşağıdaki listede belirtilmiştir.

 • İş yeri edindirme kredisi: 500.000 TL’ye kadar, 120 ay vadeli, aylık ve 3 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Taşıt edindirme kredisi: 500.000 TL’ye kadar, 84 ay vadeli, aylık ve 3 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz.
 • İşletme kredisi (işletme durumunun değerlendirilmesine göre): 100 Bin- 200 Bin değişen limitli, 60 ay vadeli, aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz.
 • İşletme kredisi (risk grubuna göre): 100 Bin, 125 Bin, 150 Bin, 200 Bin TL’ye kadar, 60 ay vadeli, aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçeneklerinden yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Araç onarımları: 200.000 TL’ye kadar, 9 ay vadeli kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Iskonto kredisi: 200.000 TL’ye kadar, 9 ay vadeli kredinizi kullanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisinin Sureci Ne Kadar Sürmektedir?

esnaf kefalet kredi sureci ne kadar

Başvuru yapıldıktan sonra, kooperatif 1 hafta sure ile kredi yapan kişinin arka plan taramasını yaparak ilgili belgeleri sonraki aşamalara iletir. Bir sonraki surecin ne kadar süreceği genellikle ilgili bankanın ilgili prosedürü işlemle koyma hızı ile ilgilidir. Halkbank tarafından ilgili kişinin sicili incelenir ve bu belgeler ışığında bir sonuca varılır. Eğer belgeler kişinin kredi verilmesini uygun görürse banka tarlarından onaylanır. Bankanın onay sureci genellikle 2 hafta sürmektedir. Lakin, arada bazı özel günler ve resmi tatiller bu surecin yavaşlamasına neden olabilmektedir. Halkbank şubelerine gitmeden önce belgelerinizin tam olduğundan emin olunuz. Gerekli belgeler T.C. kimliğiniz, esnaf odası kayıt belgeniz, esnaf sicil tasdiknameniz ve vergi levhanızdır. Bu belgelerin yani sıra, kredi başvurunuzun onaylanması için en az 1 yıl aktif olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Esnaf Kefale Kredisi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Esnaf Kredisi başvurunuzun onaylanması için başvuru esnasındaki belgeleriniz tam olmalıdır. En öncelik olarak mutlaka Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne üye olmanız gerekmektedir. Bu kuruma başvurunuzu kooperatifin yönetim kurulu doğrudan incelemektedir. Genellikle, eğer başvuru koşullarını yerine getiriyorsanız, üye surecinin 15 gün içeresinde onaylanmaktadır. Başvuru koşullarını yerine getiremeyen kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlanır, lakin reddedilen vatandaşlar tekrar başvurabilirler. Başvurunuzun olumsuz olması durumda dilekçe ile bunun nedeni tarafınıza sunulmaktadır. Olumlu sonuçlanan başvurularda ise sizin 1 ay içeresinde sözleşmeyi imzalamanız ve dolayısıyla üyeliğiniz kabul etmeniz gerekmektedir. Bundan sonraki adim olarak da bankanın bloke sermayesine üyeliğiniz için gerekli olan ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Esnaf kefalet kredisi için gerekli belgelerin tam listesi aşağıdaki gibidir:

 • Vergi levhası
 • Esnaf sicil belgesi
 • Kooperatife üye olduğunuz belgeler
 • Faaliyet belgesi (bağlı bulunan odadan)
 • İkametgâh belgesi
 • Kimlik belgesi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Banka tarafından istenecek ek belgeler

Başvurunuzun onaylanması halinde aşağıdaki elinize geçecek net tutar aşağıdaki gibidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ