YeniKrediNotlari.om

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Çoğu tüketicinin kötü gün dostu olan kredi kartları, limiti yüksek olduğunda ve yüksek limitli borç biriktiğinde can yakan bir hal almaktadır. Nakit alışverişin mümkün olmadığı dönemlerde kredi kartlarına yüklenen tüketiciler, bir zaman sonra borçlarını, hatta asgari ödeme tutarlarını bile ödeyemez duruma gelmektedirler. Böyle durumlarda bankanın yapacağı işlemleri bilmek her zaman önemlidir.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye düşünmek yerine Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu gibi yasal düzenlemelerdeki ilgili yerleri bilmek gerekir; çünkü bankalar bu kanuni esaslara göre işlem yapmaktadır.

Eğer kredi kartı borcunuzu geç öderseniz;

Asgari ödeme tutarınızın ödenmeyen kısmına aylık % 2,52 oranında faiz yüklenmesini kabul etmiş olursunuz. Tabi bununla sınırlı değil; çünkü asgari ödeme tutarından hariç olan dönem borcunuza da  % 2,02 gibi bir faiz işleneceğini de bilmeniz gerekir. Yani dönem borcunuza aylık ortalama % 2,25 oranında faiz eklenecek demektir.

Kredi Kartının Nakit Çekime Kapatılması Ne Zaman Olur?

Yukarıda saydığımız kanuni düzenlemelere göre eğer kredi kartınızın borcunuzu toplamda 3 dönem ödemez iseniz kredi kartınız nakit çekimlere kapatılmaktadır. Bu kapatma zamanı ise epey uzun sürmektedir. 2017 yılı içinde asgari tutarınızı 3 kez geç öder veya hiç ödemezseniz aynı yıl içinde nakit çekim yapamazsınız.

Ne Zaman Yasal Takip Başlatılır?

Kredi kartınızın dönem borçlarını art arda iki dönem ödemez iseniz bankaya yasal takip için hak vermiş olursunuz. İhtiyaç kredisindeki gibi banka borcun tamamını 30 günlük bir zaman dilimi içinde isteme hakkına sahip olur.  Kredi kartı son ödeme tarihi ile birlikte 2 ay geçer, banka da 30 gün içinde borcun tamamını isterse tüketici tüm borçlarını kapatabilmek için toplamda 90 günlük bir süre kazanmış olmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kartınızın kullanım limitine göre yani harcadığınız ve işlem yaptığınız miktara göre asgari ödeme tutarı değişmektedir. Limitlere göre;

15 bin TL’ye kadar yüzde 30 gibi bir miktar

15 bin ile 20 bin arası yüzde 35 gibi bir miktar

20 binden fazla yüzde 40 gibi bir miktar hesaplanmaktadır.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalıdır?

Öncelikle kredi kartının üst limitinin bir sınırı olmalıdır. Gelirinize göre belirleyeceğiniz üst limit sizi yapacağınız harcamalar konusunda sınırlayacağı için ödemelerdeki sıkıntıyı da azaltacaktır.

Dönem içindeki harcamalarınızı asgari ödeme tutarını hesaplayarak yapmalısınız. Örneğin aynı dönem içerisinde toplamda 2000 TL’lik bir harcama yapıyorsanız bunun % 30’unun yani 600 TL’nin asgari ödeme tutarı olarak karşınıza geleceğiniz unutmayın. O tutarı bir defada ödeyemez durumdaysanız en iyisi o harcamayı yapmamanızdır.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Kredi Notunu Etkiler mi?

Bankalar ile yapacağınız her türlü alışveriş kredi notunuzu etkilemektedir. Düzenli ödediğiniz borçlarınız nasıl ki kredi notunuzu yükseltiyorsa, ödemediğiniz borcunuz da düşürmektedir. O yüzden bankaların kullandığınız her ürününü mutlaka düzenli kullanın.

Kredi kartı asgari ödeme tutarının geç ödenmesi veya hiç ödenmemesi durumunda kredi notunuz düşmektedir. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisini ödemediğiniz zaman da kredi notunuz düşmektedir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limitinizi yükseltmek için bankalar size zaman zaman mesaj atmakta veya aramaktadırlar. Bu mesajlardan birine onay verdiğiniz zaman kredi kartı limitiniz yükseltilir. Banka şubesine uğrayıp talimat vererek de limitinizi yükseltebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken şey, limit yükseldikten sonraki harcamalarınızdır. Ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmemenizdir.

Bilinçli tüketici ” nasıl olsa sonra öderim” diyerek haddinden fazla borçlanan değil, bir sonraki ay ödemesini hesaplayarak harcamasını yapan kişidir. Bunu aklınızdan çıkarmadan alışverişlerinizi yapınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ