YeniKrediNotlari.om

Emekli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni emekli olan veya emeklilikte yıllarını geçiren ancak nakit ihtiyacı bulunan ve herhangi bir birikimi olmayan emeklilerin kredi başvurusunda bulunarak, emekli maaşlarından düzenli ödeme talimatı ile kredi çektikleri görülmektedir. Hiç kredi başvurusu yapmayanların emekli kredisi başvurusu nasıl yapılır diye çevrelerine danıştıkları da bilinmektedir. Bu yazımızda yıllarını iş hayatına veren siz değerli emeklilerimizin kredi başvurusu yapmasını kolaylaştıracak yöntemleri anlatıyoruz.

  1. Öncelikle ihtiyacınız olan miktarı tam olarak belirlediniz mi?

Bu önemli bir soru çünkü önceden hesap yapmadan kredi çekenlerin bir çoğunun yeniden nakit sıkışıklığı yaşadıkları görülmektedir. Bu yüzden toplam ihtiyacınızı iyi hesaplamanız ve kredi sonrası yeniden krediye ihtiyacınız olmayacak şekilde bütçe planlaması yapmanız çok ama çok önemli.

    2. Bankaların emekli kredisi kampanyalarını araştırdınız mı?

Paraya acil ihtiyaç olduğunda bize özel fırsatları araştırmadan bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak çok akıllıca değil. Özellikle kısıtlı bir maaşla geçinmeye çalışan emeklilerimizin, kendilerine özel kampanyaları bankaların internet sitelerinden veya topluca www.yenikredinotları.com adresinden incelemeleri iyi olacaktır.

Size ve bütçenize en uygun kampanyaları araştırıp, taksit miktarı maaşınızın yarısını geçmeyecek şekilde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

    3. En fazla ne kadar kredi çekebilirim?

Bankalar emekliler için emekli maaşlarının 10 katına kadar kredi verebilmektedir. Örneğin 1200 TL maaş alan bir emekli 12.000 TL kredi çekebilmektedir.

   4. Kredi başvurusunda hangi belgeler istenmektedir?

Bankalar emekli kredisi başvurusunda; nüfus cüzdanı, emekli maaşını gösterir belge, ikamet belgesi ve son üç aya ait ödenmiş elektrik, doğalgaz veya su faturanızı istemektedirler.

Emekli Kredisi Nedir? Emeklilere Özel En Uygun İhtiyaç Kredileri Nasıl Bulunur?

 

Emekli kredisi faiz oranları ile tüketici kredisi faiz oranları farklı mı? Hangisi daha avantajlı?

Emekliler özel yapılan kredi kampanyalarındaki faiz oranları genelde tüketici kredisi faiz oranlarından daha düşük olmaktadır.

Emekli kredisinde yaş sınırı var mı?

Hemen hemen tüm bankalar emekli kredisi kullandırma üst yaş sınırını 70 yaş olarak belirlemiş durumda. Bunun en önemli nedeni, kredi çekerken yaptırılan hayat sigortalarında, şirketlerin 70 yaş üstüne sigorta yapmamalarıdır. Bu da bankalara riskli bir durum olarak lanse edilmektedir.

Bu yaş hesabı, vade bitiş tarihi baz alınarak yapılır. Örneğin bir kişi 68 yaşında ise ve üç yıllık bir kredi çekmek istiyorsa, kredinin belirli bir miktarı 70 yaşını geçince ödeneceğinden, bankalar 36 ay taksit yerine 24 ay taksit önermektedir. Bu hesap konut kredisi için de aynı yaş sınırı alınarak yapılmaktadır. Yani kısaca bankalar işlerini garanti altına almaktadırlar.

Emekli kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?

Ülkemizde genelde emekliler belirli bir yaş sınırını geçtikleri için açıkçası bankalar zorunlu olmasa da hayat sigortası yaptırılmasını ısrarlı bir şekilde tavsiye ediyor. Kiraya verdikleri paranın geri dönüşünü garanti altına almak isteyen bankalar zaman zaman emeklilerle tartışmak durumunda kalabiliyor. Anlaşmazlıklarda emekliler Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirler.

Emekli maaşımın 10 katından fazla kredi çekebilir miyim?

Eğer emekli maaşınız dışında başka bir geliriniz daha var ise; bunu belgelendirmek koşulu ile emekli maaşınızın 10 katından daha fazla kredi çekebilirsiniz. Bunun için örneğin kirada olan ev veya dükkanınızın kira sözleşmesi, ek işinizden aldığınız maaşınızı gösteren bordro vb. belgelerinizi hazır etmelisiniz.

Kredi taksitimi ödeyemezsem emekli maaşıma haciz uygulanır mı?

Emekli maaşınızı teminat göstererek çektiğiniz kredi taksitinizi ödeyemez iseniz, bankanız maaşınızın 1/4’üne haciz uygulayabilir. Bu miktara razı olup ödememezlik yapmayın çünkü bankanızın avukatı, maaşınızı çekmenizi engelleyici bloke işlemleri yapabilir. Bu durumda maaşınıza haciz uygulanmasının yanı sıra kalan miktarı da kullanamazsınız.

Bunun yasal dayanağı nedir diye soracak olursanız; kredi çekerken imzaladığınız sayfalar dolusu sözleşmeyi sizlere hatırlatmak isteriz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ