YeniKrediNotlari.om

Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar?

Kredi kullananlar için belli bir oranda dosya masrafı adı altında kesinti yapılıyor. Yani ana paradan belli bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Aslında yeni yasalar bunun için bir düzenleme getirdi. Krediler için dosya masraflarının alınması yasaklanmıştı. Hatta birçok bankanın kredi masrafları için geri ödemeler yapmasına karar verilmişti. Bu karar konut kredisi dosya masrafları için de geçerli olmuştu. Fakat yine de belli başlıklar altında çeşitli masraf paraları alınmaya devam ediyor. Dilerseniz hemen masrafların neler olduğundan ve nasıl ücretler alındığından söz edelim.

Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar?

Bu noktada konut kredisi dosya masrafları adı altında olmasa bile çeşitli masrafların alındığından söz etmiştik. Kredi tahsis ücreti olarak geçen masraf da bu masraflardan birisi olarak değerlendirilmekte. Krediyi çeken tüketiciden bir defaya mahsus olarak alınan bu ücret, yine kredinin içerisinde alınıyor. Yani çekeceğiniz kredi parası üzerinden düşüş yapılıyor.

Paradan belli bir oranda düşüş yapılıyor. Kredi tahsis ücretleri olarak belirlenen bu ücretler için belli bir oran olduğunu da ekleyelim. Bu oranın bazı bankalara göre değişmekle beraber %0.5 olarak belirlendiğini görmekteyiz. Bazı bankalarda %0.3 ya da %0.7 oranında da ücretler alınabiliyor.

Konut Kredisi Dosya Masrafları

Kredinin miktarı ne kadar artış gösterirse, kesilecek olan paranın miktarı da yine o kadar artış göstermiş oluyor. 100 bin TL gibi bir ücret için demeniz gereken para 500 lira oluyor. Aynı şekilde 150 bin TL gibi bir para için ise ödemeniz gereken tutar otomatik olarak artış gösteriyor. Bu kez tutarın 750 TL olduğunu görüyoruz.

Kısacası çekilen kredi miktarı ne kadar artış gösterecek olursa, ödemeniz gereken masraf parası da o derece artış gösteriyor. Konut Kredisi Dosya Masrafları içi karşılaştığınız tek kesinti de bu değildir. Bunun dışında ekstra sigorta parası kesintisi gibi kesintiler de bulunmakta.

En sık karşılaşılan kesinti ise zorunlu sigorta kesintisi. Bu noktada da belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Yine ana paradan kesilen bir ücretten söz ediyoruz. Hemen bu konuda da detaylardan söz edelim.

Sigorta Masrafı

Konut kredileri için çekilen miktarlar yüksek miktarlar oluyor. Genelde çekilen tutarın yüksek olması nedeniyle bankalar çeşitli zorunlu işlemler yapıyor. Bu noktada bankaların en çok başvurduğu işlemlerin başında sigorta işlemi geliyor.

Sizin başınıza bir şey gelmesi durumunda, bankanın kalan borcu tahsil etmesi için mutlaka bu sigortayı yapması gerekiyor. Bunun için vatandaşlara zorunlu ferdi kaza ve hayat sigortası yaptırılmakta. Genelde 100-1500 TL arasında bir ücret isteniyor olsa da zamana ve sigortanın geri ödeme şartlarına göre bu paranın değiştiğini de belirtelim. Yani kesin rakamlar üzerinden konuşmamak gerekiyor.

Bankalara ve kredinin miktarlarına göre sigorta parasının değişiklik gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Konut Kredisi Dosya Masrafları

DASK Kaskosu

Konut Kredisi Dosya Masrafları içerisinde yer almıyor gibi gözükse de yine kredi çekerken masraf alınan bir başka kısım ise DASK sigortası oluyor. En azından kredi vadesi bitene kadar mutlaka zorunlu DASK sigortasının yaptırılmış olması gerekiyor. Eğer sigorta yoksa, banka bunun için belirlenen ücreti alıyor ve sigorta parasını karşılıyor. Aynı durum konut kaskosu için de geçerli oluyor.

Genel olarak masrafların bu kalemlerde alındığını görüyoruz. Fakat bu masraflardan kurtulmak için kendi önlemlerinizi de alabileceğinizi belirtelim. Mesela önceden DASK sigortası yaptırmanız ya da konut kaskonuzu yaptırmanız, bankadan bu yönde bir talep gelmesini engellemiş olacak.

Bakınız: Faizsiz KOSGEB Esnaf Desteği Nasıl Alınır? -2019-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ