YeniKrediNotlari.om

Çocuk Parasını Ne Zaman Alabilirim?

Anneler ve babalar, çocuk parasının ne zaman alındığını merak ediyorlar. Yazımızda sizlere çocuk parasının ne zaman ve nasıl alındığına dair bilgi vereceğiz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuk parası 15 Mayıs 2015 tarihinde hayata geçirilmiştir. Hayata geçirilen bu proje sayesinde anneler çocuk parası almaya başladılar. Çocuk parasının verilmesinin sebebi aileye yardımcı olmaktır. Yalnız bu parayı almak istiyorsanız ilk başta bakanlığa başvuru yapmanız gerekir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parasını sadece başvuru yapan aileler alabilir. Bakanlığa başvuru yaptıktan sonra bu parayı alabilirsiniz. Bu parada sadece Türk vatandaşı olan ve evlatlık olmayan çocuklar faydalanmaktadır. 2015 yılında verilmeye başlanan çocuk parası ilk çocuk için farklı ikinci ve üçüncü çocuklar için farklı tutarlarda verilmektedir.

Çocuk parası almak isteyen kişilerin 2015 yılından önce doğan çocukları varsa sonrasında doğan çocuklar ikinci veya üçüncü çocuk olarak nitelendirilir. Yani çocuk parasında alacağınız tutar çocuğunuzun sıralamasına göre belirlenir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası almak isteyen ebeveynler bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezlerine gerekli başvurularını yapabilirler. Kamu personeli olan ve çocuk parası almak isteyen kişilerin çalıştıkları kuruma da başvuru yapmaları gerekmektedir. Yurt dışında yaşayan kişilerde bundan faydalanabilir. Bunun için konsolosluk veya büyükelçiliklerine başvurularını iletmeleri gerekiyor.

Çocuk parası başvurusu yapıldığı zaman başvurudan sonra 15 ile 45 gün arasında para yatmaktadır. TC vatandaşı bir anneyseniz çocuk parası sizin adınıza yatırılır. TC vatandaşı olmayan annelerin çocuk parası ise babaların adlarına yatırılmaktadır. Annesini veya babasını kaybeden çocukların parası ise kanuni vasisi adına yatırılır.

Çocuk Parası Nereden Alınacak?

Çocuk parası almak isteyen kişiler başvuru yattıktan 15 gün sonra paranın yatıp yatmadığı hakkında bilgi almak için PTT şubelerini ziyaret etmeleri gerekir. Çocuk parası yatmışsa bunu PTT’den nüfus cüzdanınızla beraber alabilirsiniz. Para annenin adına yatmışsa nüfus cüzdanıyla beraber annenin PTT’den parayı çekmesi gerekir. Çünkü anne adına bir başka kişi para çekimi yapamaz. Çocuk parasında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklar için ise 600 TL verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ