YeniKrediNotlari.om

Devlet Destekli Hibe Kredisi Nedir? Nasıl Alınmalı? Geri Ödenecek mi?

Hibe; Herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından verilen geri ödemesi ve herhangi bir masrafı bulunmayan kredilerdir. Bu krediler genelde Devlet Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından belirli bir işin yapılması veya belirli bir ihtiyacın giderilmesi için ödenmekte olan desteklerdir.

Hibe Kredi Nedir?

Türkiye’de az sayıda yapılan bu destek, sayılı projeler platformunda, Seçilmiş bir Topluluğa Uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, esnaflarımızın piyasa koşullarında ayakta kalabilmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş olan Esnaf ve Kredi Koopertifleri, Halk Bankası ve benzeri kamu kuruluşları, bazı dönemlerde borçların ödenmesi veya esnafa can suyu sağlanması amacıyla hibe kredi verirler.

hibe kredi nasıl alınmalı

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

 • Başladığı zamandan  bugüne kadar Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan KOSGEB isimli devlet birimi işyeri kuranlara 50 bin lira hibe kredi yardımı vermektedir.
 • Tarım ve Hayvancılık alanında faaliyet gösterenlere yardım sağlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bağlı kuruluşu olan İl ve İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri 2016 yılında Genç Çiftçi projesi ismiyle, köye dönüş yapan 30 yaş altı gençlere 30’ar bin lira geri ödemesiz hibe yardımı vermiştir.

Bu maddelere bakarak, yukarıda anlatıldığı gibi, hibe kredisinin geri ödemesiz sıfatının olması gerektiği ve belirlenen bir bölgeye belirli bir sisteme uygulandığını açıkça belirtilmiştir.

Hibe Kredisini Uygulayan  Kurumlar ve Kuruluşlar

 1. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları (Proje dahilinde)
 2. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı (Destek paketleriyle)
 3. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu (4 farklı programıyla)
 4. Ticari ve Sanayi Odaları ve Bağlı Kuruluşları (dönem dönem)
 5. Kooperatifler (Sektörler dahilinde)
 6. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu,
 7. Kalkınma Ajansları, (Tüm Türkiye Geneline Bölge Bölge)
 8. Diğer kurum ve özel kuruluşlar (Bakanlıklar özel finans kuruluşları ve özel bankalar)

Yukarıda gösterilmekte olan 8 unsura nazaran, Bakanlar kurulu kararı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi bazı kurum ve kuruluşlar da paketler dahilinde geri ödemesiz hibe kredi sunulmaktadır. Fakat bunun için yukarıda belirtilen maddelerin bulunması gerekmektedir.

Hibe başvurusu nerelere yapılmaktadır?

Türkiye de çoğunlukla bu destekten yeni bir girişim içerisinde bulunan toplumumuz arayışa başlarlar. Görüldüğü üzere bu zaman da kimse birbirine en ufak destek vermez iken, durumu olmayan ve yardıma ihtiyacı olan vatandaş, Devletten yardım isteyerek, maddi yardım olanağı talep eder. Devlet vatandaşlarına imkan verirken, bu imkanı belirli bir unsur için vermektedir. Devletin maddi kaynaklarının vatandaşın vergilerinden oluştuğu görüldüğü zaman, hiç kimse ödediği vergisini bir başkasına hiç bir sebep olmaksızın hibe edilmesine razı gelmez.

Bknz; KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi Desteği hakkında yazdığımız metin de, başvuru şartları ve sonuçların da neler olucağını görebilirsiniz.

Bu sebeptendendir ki, Devlette bu olanağı sağlarken, Bakanlar kurulu kararı ile Resmi Gazete’de yayımladığı kararnameler veya tebliğler ile Halka açıklamayı yapar ve şartları sunar. Şartlara uygun olan kişilere ödemeler yapılır. Şartlar dahilinde olmayan vatandaşlara ise geri ödemesiz Hibe Kredilerinden yararlanamazlar. Kamu kurum ve kuruluşların hibe olanağı sunarken, adaletsiz davrandığını söyleyen tüm vatandaşlarımız için yargı yolu her zaman vardır. Adli Yargıda hibe olanağını sunan kurum ve kuruluşlar hakkında dava açılabilir ve hak arayaşında bulanabilirler.

Aşağıda ki görselde girişimcilere geri ödemesiz kredi veren kuruluşun ilan görseli görüntülenmektedir.

Hibe nedir nasıl alınmalıdır?

Bazı başvurular kuruluşların internet siteleri yoluyla yapılırken, bazıları ise belirlenen belgelerin hazırlanması ve şahsi başvurular dahilinde yapılmaktadır. Hibe sahibi olmak isteyen kişinin kişinin belgeler ile birlikte kurum veya kuruluşa başvurması gerekebilir.

Örnek: KOSGEB’den 50 bin lira talep eden bir kişinin kursa katılması ve proje geliştirmesi zorunludur.

Hibe kredisi çoğunlukla hangi sektöre verilmektedir?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurulduğu günden bugüne kadar köylüye, çiftçiye, üreticiye birçok kez hibe kredisi vermiştir.Daha önce ki zamanlar da verilen bu destek, çiftçinin belirlenen koşulları taşıması dahilin de ödenen bir destektir. Fakat yıllar önce verilen hibe kredilerin de, uygulama süresinde bazı problemler yaşanmaktadır.

Bakanlık son zamanlarda desteğe gerçekten ihtacı olan kişilere verilmesini baz alarak, hayvancılığın ve tarımın ilerlemesi için birçok güzel prolejeler yapılmıştır. Daha önce ki yıllarda Devletin desteğini al fikri ağır basarken şimdi “hibe kredi roje karşılığında verilmektedir” fikri beyinlere kazındı. Devlet hibe kredisine sahip olmak isteyen kişinin denetim altında olması için uzmanları görevlendirilerek projenin hangi aşamada olduğunu denetlemesinin sonucunda varılması gereken en önemli unsur olduğunu göstermektedir.

Hibe Destek Programları Örnekleri

2017 yılı içinde gösterilen bazı hibe kredilerinden başvuru gerekirse;

 • Damızlık düve yetiştiren çiftçiye 2017 yılında %50 oranında geri ödemesiz hibe veriliyor. Resmi Gazete Metnini okuyabilirsiniz.
 • Ahır, Ağıl yapım ve inşatı için verilen %80 ve %50 oranlı hibelere ait hibe proje rehberinigörüntüleyebilirsiniz.
 • Devletin destekleri bunlarla bitmiyor. TUBİTAK bu yıl teknolojik alanlarda proje geliştiren gençlerimize 150 bin lira hibe vereceğini açıkladı. Başvurular halen devam ediyor.

Hibe kredi danışmanlık büroları ve şirketleri

İşini iyi yapan firma ve şirketleri kabul ederiz ancak, piyasada birçok gerçeklik taşımayan firma ve kuruluşlar vardır. Bunların içerisinden Devletin bu projelerini, desteklerini, teşviklerini kullanarak birçok şirketler ve isimler ile Halka hitap eden ve kendilerine hibe kredisine sahip olmak isteyen kişilerden tutunda, hibe kredisinin nasıl alınması gerektiğinin kitabını yazan kişilere kadar, birçok kötü niyetli kişi görebilirsiniz.

Danışmanlık Firmaları; Bazı hibe kredileri alınması için kuruluşların istedikleri projelerin hazırlanması uzun sürebilir. Buna ek olarak teknik bilgisi bulunmayan bir vatandaş için bu projelerin ilerlemesi ve hazırlanması zorluk çıkartabilir. Bu düşünceye yönelik hizmet sunan güçlü danışmanlık firmaları olduğu gibi, vaadini yapmayan, tek düşüncesi vatandaşın sahip olduğu 5 kuruşu almak olan sahte kuruluşlarda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ