YeniKrediNotlari.om

Dolarda Hareketlilik Sürüyor: Yıl Sonu Dolar Ne Olur?

Amerikan Doları’ndaki baş döndürücü hareketlilik hız kesmeden devam ediyor. 1 yıla yakın süredir keskin iniş çıkış grafikleri çizen doların yakın gelecekte nasıl bir yol izleyeceği yatırımcılar tarafından merak edilmekte. 2016 yılının ikinci yarısından itibaren tırmanışa geçen dolar için kritik nokta, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanması oldu. Trump’ın ABD Başkanı olarak seçilmesinin ardından yükselişini bir üst seviyeye çıkaran dolar birkaç aylık zaman diliminde yüzde 30’a yakın prim yapmıştı.

2016 yılının ikinci yarısında 3,20 seviyelerine doğru tırmanan, Trump’ın başkan olarak seçilmesinin akabinde 3,5 lirayı aşan dolar, ülkemizde yaşanan ekonomik daralmanın da etkisiyle 4 liraya merdiven dayamıştı. 2017 yılının ilk günlerinde 3,97 lira seviyesini görerek tarihi zirvesini kayıtlara geçiren Amerikan Doları bir daha bu seviyeyi test edemedi. Hükümetin aldığı tedbirler ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulanan sıkılaştırma politikası akabinde dolarda gevşeme meydana geldi.

16 Nisan Anayasa Referandumu’na 3,70 lira seviyelerinden giren dolar, referandumun akabinde 3,65 seviyelerine kadar geriledi. Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda ırkçı lider Le Pen’in en yüksek ikinci oyu alarak ikinci tura kalmayı başarmasının akabinde dolardaki gerileme hızlandı ve dün itibari ile Amerikan Doları 3,57 düzeyine kadar indi. Anlık dolar kuru takibini buradan yapabilirsiniz.

AKPM’den Gelen Karar Doları Yükseltti!

Geride bıraktığımız 2 ayın en düşük seviyesine dün gerileyen dolar, bugün Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nda “Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” toplantısından negatif karar çıkmasının ardından yükselişe geçti. AKPM’nin Türkiye’yi siyasi denetime alma kararı vermesinin ardından dolardaki yükseliş hızlandı ve Amerikan Doları 3,59’un üzerini gördü. 45 üyenin ülkemiz lehine oy kullandığı Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’ndaki toplantıda, 113 üye ise Türkiye’nin siyasi denetime alınması konusunda oy kullandı.

16 Nisan’da ülkemizde gerçekleştirilen referandum sonrasında Anayasa’da meydana gelen değişikliklerin demokrasiyle bağdaşmadığını savunan ve bu nedenle ülkemizi siyasi denetime aldığını deklare eden AKPM’nin kararının yatırımcılar üzerindeki negatif etkisi Borsa İstanbul’da da görüldü. Dün itibari ile 94 bin puanının üzerini görerek yıllar sonra bu barajı aşan Borsa İstanbul, bugünü düşüş trendinde geçirdi. Borsa İstanbul’da meydana gelen yüzde 0,25’lik gerilemenin ardından BIST 100 Endeksi 94 bin puanın hemen altında tutunmayı başardı.

Dolar Yıl Sonunda Ne Olur?

Siyasi gelişmelerden doğrudan etkilenen piyasalar, yatırımcının güvenli liman arayışında farklı seçeneklere yönelmesiyle bir miktar kan kaybetse de kayda değer bir gerileme yaşamadı. Amerikan Doları’ndaki yükseliş de sınırlı oldu. Bu noktada hem ihracatta hem de ithalatta dolara bağlı olarak hareket etmek durumunda olan sanayicinin ve döviz yatırımcısının bundan sonra doların izleyeceği yol hakkında kafası karışmış durumda.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın tahminine göre Amerikan Doları 2017 yıl sonunda 3,88 lira seviyelerinde olacak. Ülkemizde de bankacılık faaliyetlerine devam eden dünyaca ünlü İngiliz Bankası HSBC’ye göre ise doların yıl sonu 4 lira seviyesinde olması bekleniyor. Farklı global finans şirketlerine göre de dolar bu yıl sonuna kadar 3,95 lira ila 4 lira bandında yer edinebilir.

Doların gidişatı konusunda en büyük etkiyi oluşturacak kurum Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED konumunda. FED’in yapacağı 2 ve üzeri 25’er baz puanlık faiz artırımında doların 4 lira seviyesini görmesine kesin gözüyle bakılırken, bahse konu faiz artırımının 1’de kalması durumunda da doların 3,90’ın altında kalacağı ön görülüyor. Donald Trump’ın yüksek dolar kurunun ABD ekonomisine zarar verdiği yönündeki açıklamaları sonrasında doların 4 liranın üzerinde bir yer tutmayacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. Kısa vadede dolara yatırım yapmak isteyenler için bugün ki kur dikkate alındığında bu seçenek mantıklı olabilir. Güncel ekonomi haberlerini buradan takip edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ