YeniKrediNotlari.om

Ev Hanımlarına Kredi Müjdesi

Ev Hanımlarına Kredi Müjdesi

Girişimci ruhu olan ev hanımlarına yönelik devlet destekli krediler son sürat devam ediyor. Çeşitli iş fikirleri olan, evde yaptığı ürünleri satmak isteyen, yaratıcı bir sektöre adım atmak isteyen hanımların devlet destekli hibe kredileri de geri ödemeli faizsiz kredileri de verilmeye devam ediliyor.

Daha önce hiçbir iş yapmamış olsanız da, beyan edeceğiniz aktif bir geliriniz olmasa da çeşitli hibe kredilere başvurabiliyorsunuz. Medyada başarılı iş fikirleriyle, önce amatörce başlayan sonra profesyonel bir iş alanı oluşturup onlarca kişiyi istihdam eden ev hanımları başarıdan başarıya koşuyor. Hiçbir geliri yok iken şimdi işinin patronu olan bayanların başarı öyküleri dilden dile dolaşıyor.

Ev hanımlarının yeni iş fikirleri için başvuru yapıp alabilecekleri kredi türlerini sizler için derledik;

1.KOSGEB Kredisi

Devletin hibe kredi alanındaki tüm başvuruların toplandığı merkez olan KOSGEB kredisine, kendi işini kurmak isteyen gençler, işsizler ve ev hanımları başvurabiliyor. İlk etapta 50 bin TL karşılıksız hibe şeklinde verilen krediyi geri ödemesiz alıyorsunuz. Tabi karşılığında bir iş sunmanız ve şartları karşılamanız halinde bu kredi sizlere veriliyor. İmzalayacağınız sözleşmede yer alan şartları yerine getirdiğiniz takdirde KOSGEB sizden bu krediyi geri istemiyor. İşinizi ve krediyi kullandığınız yeri görmeye gelen denetmenler onayladıktan sonra probleminiz kalmıyor.

50 bin TL geri ödemesiz krediden hariç 100 bin TL de 60 ayda geri ödemeli ancak faizsiz kredi de kullanabilirsiniz. Bu tür hibe kredilerden faydalanabilmek için KOSGEB koordinesinde yapılan eğitimlere katılmanız ve iş deneyimi çalışmalarını tamamlamanız gerekmektedir.

2. TGMP Kredisi

Kamu oyunda mikro kredi olarak bilinen bu kredi türünü, Türkiye Grameen Mikro Finans Kurumu (TGMP) kullandırtmaktadır.  Mikro kredi için bir ekip kurmanız ve bu ekiple başvuru yapmanız gerekiyor. Ekibinizi yakın çalışma arkadaşlarınızdan kurabileceğiniz gibi, komşularınızdan, akrabalarınızdan da oluşturabilirsiniz. Bu ekip bir nevi teminat olarak sunuluyor. Mikro krediye bir kişi başvuru yapıyor ancak sorumluluk tüm ekibin üzerinde. Başvuru yapan kişi krediyi geri ödemez ise ekibin geri kalanı ödemek zorunda kalıyor. Bu yüzden bu kredide herkesin ikna olması, iş fikrini benimsemesi ve sadık olması şart.

Ev Hanımları Teminat Göstererek Bankalardan da Kredi Çekebilir

Hibe krediye başvuru yaptınız ancak kabul edilmedi. Devlet bankalarından veya özel bankalardan iş fikriniz için kredi çekmek isterseniz, bankalar geri ödemesini garanti altına almak amacıyla sizden teminat istemektedir. Eğer belgelendirebileceğiniz sabit bir geliriniz varsa kredi çekmeniz kolay. Sabit bir geliriniz yok ise tapusu size ait bir arsa, işyeri veya konut göstererek de kredi çekebilirsiniz.

Olası aksiliklerde bankanız ile görüşüp kredilerinizin vadesini uzatma, yeniden yapılandırma gibi seçenekleri kullanmayı ve ödeme konusunda rahatlamayı aklınızdan çıkarmayın. İş dünyasında zaman zaman meydana gelebilecek aksiliklerde kredi notunuz düşmesin diye ve daha da önemlisi bankanız kullandığınız kredinin tamamını geri çağırmasın diye iletişim kanallarını açık tutmanız iyi olacaktır.

Bankaların ev hanımlarına özel kampanyalarını takip edip cazip faiz oranlarından kredi çekebilirsiniz. İndirimli, masrafsız ve kesintisiz kredi kampanyalarına göz atıp, bütçenize, girişimci ruhunuza ve  cesaretinize uygun kredilere başvuru yapabilirsiniz.

Hibe kredilere veya geri ödemeli banka kredilerine başvururken istenecek belgeler arasında, kimlik fotokopiniz, varsa gelir belgeniz (maaş bordrosu, emekli aylığı vb.), teminat göstereceğiniz yerin tapu örneği, ikametgah belgesi bulunmaktadır. Standart olan bu belgelerin yanı sıra KOSGEB, TGMP veya bankanız sizden ek belgeler isteyebilmektedir. Kredinizin hızlı bir şekilde onaylanması için kredi notunuzun da iyi seviyede olması gerektiğini de söylemek gerek. Düşük kredi notları bankalar tarafından güvenilir bulunmadığı için kredi çekerken de problem yaratacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ