YeniKrediNotlari.om

Tüketiciler İhtiyaç Kredisi Yerine Kredi Kartından Nakit Avans Çekiyor

Tüketiciler İhtiyaç Kredisi Yerine Kredi Kartından Nakit Avans Çekiyor

Bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken kredi notundan ötürü kredi verilmeyeceğini düşünen tüketiciler çareyi kredi kartlarından nakit avans çekmekte buldu. Tek ödemeli nakit avans veya taksitli nakit avans olarak çekilebilen bu miktarlar faiz oranı düşünüldüğünde acaba ihtiyaç kredisinden daha karlı olabilir mi? Gelin inceleyelim.

Gerçekten de ihtiyaç kredisi esnasında sicilinde bozukluk olanların yaşadıkları psikolojik deprem anlatılamaz. Bu anları bir kez yaşayan ve geçmişinde taksit geciktirdiği veya ödemediği için findeks notu düşük çıkanlar, nakit para ihtiyacında çareyi bankamatiklerin önünde arıyor. Kredi kartlarından nakit avans çekerek, hem bankanın bireysel müşteri temsilcisiyle muhatap olmak zorunda kalmıyor, hem de RET cevabı alıp moralinin bozulmasını istemiyor.

Birden fazla açıdan nakit avans mı, ihtiyaç kredisi mi daha avantajlı inceleyelim;

Faiz oranları kıyaslandığında; İhtiyaç kredisinin faiz oranı kredi kartından çekilen nakit avanstan daha düşüktür. Ödeme gününüz geçtiğinde müthiş günlük faizler uygulanmaktadır. Faiz oranı karşılaştırıldığında tüketicilerin ihtiyaç kredisi çekerlerse daha avantajlı oldukları görülmektedir.

Masraf düşünüldüğünde; Tüketici kredilerinde kesilen masrafların veya alınan dosya ücretlerinin kredi kartı nakit avans işleminde olmadığını düşünmeyin sakın. Siz fark etmeseniz de kredi kartından peşin ödemeli veya taksitli nakit avans çektiğinizde kullanım ücreti hesaplanarak, ödeyeceğiniz miktara eklenmektedir.

Ödeme türü ve ödeme süresi karşılaştırıldığında; Kredi kartından nakit avans çekerken yapabileceğiniz maksimum taksit süresi 9 aydır. Bu süre içinde taksitlerinizi aksatmamalısınız, aksi halde geciken 3 taksitte kredi kartınız kullanıma kapatılmaktadır. İhtiyaç kredisinde ise süre 36 ay veya 48 ay olarak kullanılabilmektedir. Süre olarak ihtiyaç kredisinin avantajlı olduğunu belirteli.

Kullanılacak nakit miktarına bakıldığında ise; Kredi kartınızın mutlaka bir limiti vardır ve siz bu limitin üzerinde nakit avans çekemezsiniz. İhtiyaç kredisinde ise toplam gelirinizin üzerinden hesaplanacak ve büyük ihtimalle kredi kartınızın limitinden çok daha fazla olacak miktarlarda nakit para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Diğer bir taraftan 300-500 veya 750 gibi rakamlar için bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yapmayacaksanız, en mantıklısı nakit çekim yerine taksitli nakit avans tercihini kullanmak olacaktır. Bu açında yaklaşıldığında birkaç gün arayla veya bir ayda belirli günlerde, istediğiniz saatte taksitli nakit avans seçeneğini kullanabilirsiniz. Nakit ihtiyacınızı giderdikten sonra ortaya çıkacak yen ve düşük bütçeli ihtiyaçlarınızı nakit avans yöntemi ile giderebilirsiniz.

Nakit avans çekerken yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir banka görevlisi ile görüşmenize gerek yoktur. Size bir ATM yetecektir. ATM’den kredi kartınızla nakit çekim veya taksitli nakit avans işleminizi daha hızlı gerçekleştirirsiniz.

İhtiyaç kredisinde findeks raporu veya bankaların bilgi havuzundan gelecek risk değerlendirmelerini duymak zorunda kalırsınız ve bu ciddi bir zaman kaybıdır. Oysa ki nakit avans işleminde hiçbir bankacılık terimi duymadan, hızlıca paranızı alır, taksitinizi belirler ve gidersiniz.

Daha Cazip Fırsatlar Bulmak İçin

Eğer borçlarınız dağ gibi biriktiyse, hem kredi kartı, hem ihtiyaç kredisi hem de sağa sola borçlarınız varsa borç birleştirme kredisini kullanarak tüm borçlarınızı istediğiniz vadede birleştirebilir ve tek bir yere borçlanabilirsiniz. Bu hem aksatmak zorunda kaldığınız taksitlerinizi aksatmadan tek bir yer ile muhatap olmanızı sağlar, hem de kafanız rahatlar. Bankaların uygun kredi fırsatlarını takip edip, düşük faizli kredilerini kullanabilirsiniz.

Bu tercihlerden en iyisi ise çok zorda kalmıyorsanız; kazancınızdan sabit giderlerinizi düştükten sonra kalan miktarı kredi veya kredi kartlarınızın taksitleri için hesaplamanızdır. Tüm ekonomistler toplam ödemenin toplam gelirin yarısını geçmemesi gerektiğini söylerler. Siz de uzmanlara kulak verin ve borçlarınızı henüz borçlanmadan düzenleyin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ