YeniKrediNotlari.om

Türkiye’de Geliri En Yüksek Şehirler -2019-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her sene belli başlı konularda yapılan araştırmaların sonuçlarını açıklıyor. Açıklanan istatistikler önemli verileri ortaya çıkarmakta. Son olarak Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması yapıldığı ve geliri en yüksek şehirler için detayların belli olduğu bilgisi verildi.

Açıklanan rakamlar çok şaşırtıcı sonuçları ortaya çıkarmıyor olsa da Türkiye’nin şehirlerinde nasıl bir gelir dağılımının ve iş dağılımının olduğunu ortaya koymakta. Bu yönüyle oldukça önemli bir araştırmadan söz ediyoruz. Üstelik sadece geliri en yüksek şehirler için veri paylaşımı yapılmadı. Bunun yanında yoksulluk oranının en yüksek seviyede olduğu şehirler için de açıklamalar yapıldı. Sözü daha fazla uzatmadan yapılan testlerin sonuçlarına bakalım.

Geliri En Yüksek Şehirler Hangileri?

Hesaplamanın 2018 yılında elde edilen verilere göre yapıldığını belirterek başlayalım. Buna göre yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri için ortalama değer 24 bin 199 TL olarak açıklandı. Bu değerin üzerinde olan ve altında olan şehirler bulunuyor.

İlk sırada yer alan şehir ise İstanbul oldu. Yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin en yüksek olduğu il İstanbul oldu. TR10 bölgesi olarak da değerlendirilen İstanbul için değer 34 bin 912 TL olarak açıklandı.

geliri en yüksek şehirler

 

İkinci sırada yer alan bölge ise TR20 bölgesi oldu. Bu bölge için de açıklanan gelir 29 bin 952 TL olarak duyuruldu. Bu bölgede yer alan şehirler içinde de Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli bulunuyor. Arada çok önemli bir fark olmasa da üçüncü bölgede ise TR51 bölgesi yer alıyor.

Bu kısımda ise Ankara şehrinin belirtildiğini görüyoruz. Açıklanan gelir miktarı ise 29 bin 847 TL olarak açıklandı. Fert geliri en yüksek olan iller böyle açıklandı. Kısa bir özet geçmek gerekirse:

  • İstanbul – 34 bin 912 TL
  • Tekirdağ, Edirne, Kırklareli – 29 bin 951 TL
  • Ankara – 29 bin 847 TL

Bu rakamlar geliri en yüksek şehirler için açıklanan rakamlar. Bunların dışında bir de geliri en düşük olarak açıklanan şehirler bulunuyor. Fert geliri en düşük olan şehirlere de bakalım. Yine liste çok şaşırtıcı değil.

En Düşük Gelir Oranlı Şehirler

Bu noktada geliri en düşük olan şehirler listesinde ilk sırayı TRB2 bölgesi alıyor. Burada yer alan şehirler ise Muş, Bitlis, Van ve Hakkari olarak açıklandı. Bu iller için açıklanan gelir rakamlarının 10 bin 965 TL oldu.

Bunun dışında geliri en düşük olan bir başka bölge ise TRC3 bölgesi olarak açıklandı. Bu bölgede de yine Mardin, Şırnak, Siirt, Batman illeri yer alıyor. Bu iller için yapılan değerlendirmenin sonuçlarında ise 11 bin 204 TL fert gelirinin olduğu açıklandı.

Biraz daha yüksek bir gelire sahip olan son bölge ise TRC2 bölgesi olarak açıklandı. Bu bölgenin içerisinde yer alan şehirler içinde Diyarbakır ve Şanlıurfa yer alıyor. Bu bölge için açıklanan gelir ise 11 bin 357 TL olarak dikkat çekiyor.

geliri en yüksek şehirler

Yoksulluk Oranları Ne Durumda?

Değerlendirmeye baktığımız zaman genelde sanayinin yoğun olduğu kısımlarda yüksek gelir oranlarının elde edildiği görülüyor. Bu noktada geliri en yüksek şehirler arasında ilk sırada da İstanbul yer alıyor. Bunun yanında yoksulluk değerleri için de açıklamalar yapıldığını belirtelim.

Yoksulluk sınırı için açıklanan rakamlara göre yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölge TR21 bölgesi oldu. Bu bölge içerisinde Tekirdağ, Edirne, Kırklareli yer alıyor. Açıklanan yoksulluk oranı ise %13,5 oldu. Bunun yanında yoksulluk oranının en düşük olduğu bölge ise TRC1 bölgesi olarak açıklandı. Kilis, Adıyaman ve Gaziantep şehirlerinin yer aldığı bölge için oran ise %5 olarak açıklandı.

Bakınız: 2019 Faturalı Hatta Kredi Alma ve Detaylar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ