YeniKrediNotlari.om

İş Bankası Para Transferi Nasıl Yapılır?

İş Bankası ile para transferi TL ya da döviz cinsinden hızlı ve kolayca yapılabilir. İş Bankası para transferi için kullanılan yaygın para gönderme işlemleri şunlardır; havale, EFT, SWİFT (döviz transferi), İş Bankası kolay adres ve FAST, Western Union’dur.

Havale Yöntemi ile Nasıl Para Gönderilir?

havale yontemi ile para nasil gonderilir
deneme bonusu
Havale ile para gönderme aynı banka içinde kişinin diğer hesabına ya da başka birinin hesabına para göndermesi işlemidir. Havale işlemi günün 24 saatinde de yapılabilir. Havale ile para gönderme işlemini yaparken para gönderilen kişinin adı, soyadı ve IBAN (International Bank Account Number) ya da hesap, şube numarası kullanılır. Havale işlemine onay verdikten sonra para alıcı hesabına saniyeler içinde ulaşır. Havale işlemini yapmak için banka ATM’leri, bankanın şubeleri, internet bankacılığı sistemi ya da mobil bankacılık uygulamaları kolaylıkla kullanılabilir.

EFT Yöntemi ile Nasıl Para Gönderilir?

EFT ile para gönderme farklı bankalar arasında olur. Elektronik Fon Transferi yani EFT işlemi kişi hesabının bulunduğu bankadan başka bir bankadaki hesaba para transferi yapar. EFT işlemini yapabilmek için alıcı kişinin adı, soyadı, IBAN (International Bank Account Number) ya da hesap, şube numarası kullanılır. EFT işlemi için İş Bankası tarafından koyulmuş günlük 100 bin TL’lik bir üst sınır vardır. EFT işlemleri hafta sonu ya da resmi tatil olan günlerde gerçekleştirilmez. EFT işlemini yapabilmek için bazı belli saatler vardır. İş Bankası para transferi yöntemlerinden biri olan EFT işlemleri bireysel müşteriler için 08:30-17:00 saatleri arasında yapılır. Ticari müşteriler tekli EFT yapacak ise 08:30-17:00 çoklu EFT yapacak ise08:30-16:30 saatleri arasında işlem yapabilir EFT işlemi yapabilmek için banka sizde işlem ücreti alır. İş Bankası ile Döviz EFT’si de yapılır.

SWİFT Yöntemi ile Nasıl Para Gönderilir?

SWİFT (Society For Worldwide Interbank Financal Telecommunication) yani dünya bankalar arası finansal telekomünikasyon derneği ile yurt içinde ve yurt dışında bulunan banka hesaplarına döviz transfer işlemi yapılabilir. SWİFT işlemi sadece mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sistemleri ile yapılabilir. ATM’ler aracılığı ile işlem gerçekleştirilemez. SWİFT ile döviz transferi yapabilmek için ilk olarak bankanın özel kodu bilinmelidir. 11 haneli ve bütün harfleri büyük yazılan banka kodu İş Bankası için ISBKTRIS olarak kullanılır. SWİFT işlemi ile döviz transferi yaparken işlem ücreti kesilir bu yüzden kişinin TL hesabı da olmalıdır. SWİFT ile döviz transferi yaklaşık olarak iki iş günü içinde gerçekleşir.

Kolay Adres ve FAST Yöntemi ile Nasıl Para Gönderilir?

fast yontemi ile para gonderme

İş Bankası kolay adres ve FAST ile para transferi yaparken İş Bankası mobil uygulaması (İşCep) ve İş Bankası internet şubeleri kullanılır. Bu işlem haftanın 7 günü ve 24 saatinde yapılabilir. FAST ile IBAN numarası yerine IBAN ile eşleştirme yapılarak kullanılan T.C. kimlik numarası, cep telefonu numarası, yabancı kimlik numarası ve vergi kimlik numarası ile işlem yapılabilir. İş Bankası kolay adres ile yine İş Bankası internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden IBAN’ı, cep telefonu numarasını, T.C. kimlik numarasını, vergi kimlik numarasını ya da e-posta adresinin eşleştirme yaparak para transferi yapılabilir.

Western Union Yöntemi ile Nasıl Para Gönderilir?

Western Union ile yapılacak olan para transferleri İş Bankası şubelerinden, internet sitesinden ya da mobil uygulama (İşCep) üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilir. Western Union ile yurt dışına para transferi yaparken isme ve hesaba göre para gönderilebilir. Eğer kişi bankanın internet şubesi ya da mobil bankacılık sistemi ile transfer yapacak ise Western Union menüsünden işleme devam eder ve gerekli yerleri doldurur. İş Bankası para transferi işlemi Western Union ile yapılacaksa ATM’lerdeki ATM’lerdeki Western Union menüsüne (para alma) ve diğer gerekli yerlere (alıcı-gönderici bilgileri, para transferi tutarı) tıklayarak işlemini gerçekleştirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ