YeniKrediNotlari.om

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Konut Kredisi Veren BankalarBankalar tarafından verilen krediler insanların farklı ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşılamaktadır. Söz konusu durum nedeniyle insanlar özellikle çok yüksek tutarlı alışverişlerini banka kredileri ile yapmaktadır. Konut, araç ve bunlar gibi yüksek meblağlar ödenerek alınacak olanlar için insanlar farklı bankalardan krediler kullanmaktadır. Kullanılan krediler ise daha sonra eşit taksitler halinde uzun bir vadede ödenmektedir. İnsanlar böylece rahat ödeme koşulları ile ev ya da araba alabilmektedir. Fakat kullanılan bu kredilere faiz uygulanmakta ve buna bağlı olarak da alınan paranın fazlası ödenmektedir. Bundan dolayı insanlar en uygun konut kredisi veren bankalar tarafından verilen kredileri almayı tercih etmektedir. Çünkü faiz oranı arttıkça ödenmesi gereken miktarda artmakta ve böylece maliyet artmaktadır.

Bankalar tarafından verilen kredilerin faiz oranlarını belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunların bir kısmı Merkez Bankası tarafından uygulanan politikalar diğer kısmı ise vade gibi unsurlardır. Uygun konut kredisi veren bankalar bundan dolayı hemen hemen aynı orandaki faizleri müşterilerine sunmaktadır. Fakat bazı bankalar politika değişikliği yaparak normalden daha az faiz talep edebilmekte ve böylece müşteriler kredileri genelde bu bankadan kullanarak aradaki açığı banka böylece kapatmış olmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde son yıllarda faizlerde ciddi bir artış olmuş ve bankalar da buna bağlı olarak konut kredilerinde yüksek faiz talep etmeye başlamıştır. Söz konusu durum insanların uygun faiz oranı ile kredi veren banka bulamamasına neden olmuştur.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar ve Kamu Bankalarının Farkı

En uygun konut kredisi veren bankalar 2019 arasından 3 tanesi diğerlerine göre son dönemde daha da öne çıkmıştır. Yukarıda da belirtildiği gibi faiz oranlarının çok yüksek olmasından dolayı insanlar düşük faizli konut kredisi bulmakta çok fazla zorlanıyordu. Burada oluşan ihtiyaca cevap vermek için devlet bankaları tarafından konut kredilerindeki faiz oranlarında ciddi bir indirime gidilmiştir. Diğer bankaların faiz oranları %1,22 ile %1,44 arasında iken Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’nda bu oran %0,98’tir. Dolayısıyla devlet destekli faaliyet gösteren bu bankaların vermiş olduğu konut kredisi diğer bankalara göre son derece uygundur ve insanlar buna bağlı olarak bu bankalardan kredi almayı tercih etmektedir.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Koşulları

Uygun konut kredisi veren bankalar 2019 arasında yer alan Ziraat Bankasından konut kredisi almak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bir kamu bankası olan Ziraat Bankasından konut kredileri için %0,98 faiz oranı uygulanmaktadır. Vade seçeneği ise 120 aya kadardır. Yani kullanıcılar aldıkları kredileri 10 yıl gibi uzun bir sürede ödeme kolaylığına sahiptir. Bankadan kredi almak isteyen kişiler alacakları evi belirledikten sonra banka tarafından ekspertiz gönderilmekte ve evin ederi belirlenmektedir. Buradan çıkan rakamın %80’i kadar kredi verilmektedir. Ekspertiz tarafından belirlenen fiyat 100 bin TL ise kullanıcılara 80 bin TL kredi verilmektedir. Bundan dolayı kullanıcıların konutun ücretinin bir miktarını peşin vermeleri gerekmektedir. Ayrıca Ziraat Bankasından konut kredi kullanan kişilerden gerekli görülmesi durumunda teminat ve kefil istenmektedir. Kredi kullanan kişilere kredi süresi boyunca geçerli olacak konut, zorunlu deprem ve hayat sigortası da yapılmaktadır.

Diğer kamu bankaları tarafından sağlanan şartlar da yaklaşık olarak bu şekildedir. En uygun konut kredisi veren bankalar arasında yer alan diğer özel bankaların faiz oranları ise çok daha yüksektir. Bundan dolayı kullanıcıların ödemesi gereken ücretler de yüksek olmaktadır. Son dönemde kullanıcılar genellikle kamu bankalarını tercih etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ