YeniKrediNotlari.om

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Toplu para ihtiyaçlarımızda kredi çekme yoluna gidiyoruz. Bankalar ticari bir kurum oldukları için kredi kullanmak isteyen kişilerin kullandıkları krediyi ödeyeceklerinden emin olmak isterler. Kredi notu ise insanların bankalardaki sicilini belli etmektedir. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu bilmeniz kredinizin onaylanıp onaylanmayacağı hakkında size bilgi verecektir. Kredi notu nasıl öğrenilir? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızda sizlere bu konuda detaylı bilgi vereceğiz.

Kredi notunuz sadece kredi çekme evresinde değil bankalardan yapacağınız neredeyse bütün işlemlerde karşınıza çıkacaktır. Kredi notunuz sadece bankalar için değil aynı zamanda şirketler için de önemlidir. Günümüzde emlakçıların veya galericilerin de kredi notu sorguladığını görebilirsiniz. Aynı zamanda GSM operatörleri de taahhütlü telefon satışı yapacağı zaman kredi notuna bakarak bu satışı gerçekleştirmektedir.

Gelelim, kredi notu nasıl öğrenilir? Sorusunun cevabına… Ülkemizdeki bütün vatandaşların kredi notları Kredi Kayıt Bürosu’nda saklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, insanların internet üzerinden rahat bir şekilde kredi notlarını öğrenmek için Findeks sistemini oluşturmuştur. Findeks platformundan kredi notunuzu sorgulamak için TC kimlik numaranız ve bankalarda yer alan cep telefonu numaranız ile sisteme üye olabilirsiniz. Findeks üzerinden yapacağınız ilk sorgulama ücretsizdir. Diğer sorgulamalarınızda ise sizlerden cüzi miktarlarda para talebinde bulunulacaktır.

En İdeal Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalardan sürekli işlem yapan kişiler için kredi notunun ne kadar önemli olduğunu belirttik. Peki, işlemleriniz sırasında sorun yaşamamanız için “kredi notu kaç olmalı?” bu sorunun neredeyse herkes tarafından merak edildiğini görebiliyoruz.

Findeks sisteminde sizlere sunulan kredi notları bazı sıfatlarla belirtilmiştir. Bu sıfatlar; çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi sıfatlarıdır. En ideal kredi notu ise iyi sınıfında yer alan kredi notlarıdır. Riskli gruplarda yer alan bir kredi notuna sahipseniz birçok banka size kredi vermek istemeyecektir. Aynı zamanda eğer çok riskli bir durumdaysanız bankalardan kredi kartı kullanımınız da çok zor olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplama işlemi hakkında da bilgi sahibi olmak isteyen çok fazla kişi var. Bazıları kredi notunu Findeks sistemi üzerinden kontrol etmek yerine kendileri hesaplamak istiyor. Yalnız kredi notunuzu kendiniz tam olarak hesaplayamayabilirsiniz. Fakat kredi notuna etki eden bazı etmenler vardır. Bunları bildiğiniz takdirde kredi notunuzun hesaplanması hakkında daha iyi bilgiye sahip olabilirsiniz. Kredi notunuza etki eden etmenler ve etkileme oranları şu şekildedir:

-Bireysel kredilerinizi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız %30 etki eder.

-Mevcut hesap ve borç durumunuz %25 etki eder.

-Yeni kredi kullanımlarınız %20 etki eder.

-Kredi kullanım sıklığınız %15 etki eder.

-Diğer unsurların ise %10 etkisi vardır.

Sizin de gördüğünüz gibi özellikle kredi kartı ve kredilerinizin taksitlerinin ödenip ödenmemesi kullanacağınız kredileriniz için çok önemlidir. Yüksek bir kredi notuna sahip olmak istiyorsanız bankalara olan mevcut borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye dikkat etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ