YeniKrediNotlari.om

Altın Alım Satımında En Avantajlı Bankalar Hangileri?

Altın alım satımında banka avantajı birikimleri güvende tutma yanında karı maksimize etme ve birikimlerden kar payı/faiz getirisi elde etme cephelerinden incelenmelidir. Altın alım satımı bankalarda fiziki altın işlemlerine göre daha rekabetçi kur marjları sunarken, banka özelinde yapılacak doğru seçimler ile elde edilecek ayrıcalıklar artırılabilir. Kamu bankaları, özel bankalar ve katılım bankaları üzerinden açılacak vadesiz, vadeli, katılım ve birikim hesap seçenekleri ile altın işlemleri daha avantajlı mecraya taşınabilir.

Hangi Bankalar Üzerinden Altın Hesabı Açılabilir?

Altın hesabı açılabilecek bankalar sınıflandırma içerisine bireysel bankacılık hizmeti bulunan tüm bankaları almak mümkündür. Türkiye’de faaliyet gösteren şu bankalar üzerinden altın hesabı açılabilir:

 1. Kamu bankaları
 2. Özel bankalar
 3. Katılım bankaları

Altın Hesabında Hangi Hesap Türü Avantajlıdır?

altin hesabinda hangi hesap turu avantajli

Altın hesap seçeneklerinin karşılaştırması yapılırken mevcut seçenekler; vadesiz, vadeli, birikim ve katılım hesaplarıdır. Her hesap türünün kendine has özellikleri bulunurken, vadeli ve katılım hesap üzerinden açılan altın hesaplarında elde edilen kar payı/faiz getirisi ilgili hesapları bir adım öne taşımaktadır.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Avantajları Neler, Ne Kadar Kazandırır?

Ziraat Bankası altın hesabı vadesiz veya vadeli altın hesap tercihlerine yönelik açılabilir. Bankanın önce çıkan avantajı, yapılan altın işlemlerinden komisyon almamasıdır. 24 ayar gram altın cinsinden işlem yapılan bankada, altın saklama ücretleri müşteriden kesilmez. Komisyon ve hesap işletim ücreti kesilmeyen bankanın altın faiz oranı ise %0,50’dir.

Akbank Altın Hesabı Ne Kazandırır, Yorumları Nelerdir?

Akbank’ta altın hesapları vadesiz ve vadeli hesap seçenekleri ile açılabilir. 24 ayar gram altın bazında hesap açılışı yapılabilen bankada, hesap sahiplerinin ulaşabileceği avantajlardan ilki 0,01 gram gibi düşük bir işlem alt limiti ile alım ve satım yapabilmeleridir.

Kuveyt Türk Altın Katılım Hesabı Avantajlı Mı, Kar Payı Ne Kadar Verilir?

Kuveyt Türk’te altın hesapları cari, katılım ve birikim cinsinden açılabilmektedir. En büyük avantajı hesap işletim ücreti talep etmemesi olan bankada, en sık tercih edilen altın hesap seçeneği ise altın katılım hesabıdır.

Kuveyt Türk altın katılım hesabında vade sonunda elde edilecek kar payı getirisi, vade başında belli değildir. Faizsiz bankacılık sistemi kurallarına göre çalışan bankada, tasarruflar için elde edilen kar payı eşit oranlarda birikim sahibi ve banka arasında paylaştırılır. Zarar etme olasılığının da bulunduğu Kuveyt Türk’te düşük makas farkı ve faizsiz getiri fırsatı en büyük avantaj olarak ön plana çıkar.

Türkiye Finans TFX Target Altın Hesabı Makas Aralığı Nasıl?

Türkiye Finans’ta TFX Target düşük makas aralığı ile altın alış ve satış işlemlerini gerçekleştirme şansı sunar. Bankanın güncel altın kurlarından farklı olarak en uygun makas aralığı ile altın işlemi yapılabilen TFX’de, ons altın bazında işlem yapılabilmektedir. Düşük makas aralığı uygulamanın en büyük avantajı olarak ön plana çıkarken, yaklaşık 32 gram işlem alt limiti ile alım ve satım yapılabilmesi sebebiyle düşük miktarlar ile işlem yapmaya uygun bir platform değildir.

Vakıfbank Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

Vakıfbank’ta altın hesabı seçenekleri arasında en çok tercih edilen hesap türü, Altın Çağı hesabıdır. Düzenli altın birikimi elde etme fırsatı sunan Altın Çağı hesabının en büyük artısı, kamu bankaları arasında en düşük makas aralığını sunmasıdır. 0,01 gram işlem alt limiti ile alım ve satım yapılabilen hesap her bütçeye yönelik tasarruf hedeflerine karşılık verir. Vadesiz hesap türü olan Altın Çağı hesabında faiz getirisi elde edilmemekte olup sadece birikim ve altın alımı satımı yapılabilmektedir.

Albaraka Türk Altın Katılım Hesabı Avantajları Nelerdir?

Albaraka Türk’te altın hesapları katılım, fiziki alım ve depo hesap seçenekleri ile sunulur. Bankanın en çok tercih edilen altın hesabı Karlı Altın Hesabı adıyla hizmet verirken, ilgili hesapta avantajlı kar payı oranlarından yararlanmak mümkündür. 1 aydan 1 yıla kadar farklı vadeler için açılabilen hesap, kırık vadede açılabilmektedir.

Yapı Kredi Altın Hesap Avantajları Nelerdir?

Yapı Kredi’de altın hesabın avantajları banka ortalamalarına göre düşük makas aralığında işlem yapılabilmesi ve avantajlı mevduat faiz oranları getirisinden yararlanılabilmesi olarak özetlenebilir. Altın satın almalarında işçilik giderlerinden muaf kalınarak bozdurma esnasındaki zararı minimize eden hesap üzerinden 7/24 altın işlemleri yapılabilir.

Enpara Altın Hesabının Avantajlı Yönlerdi Nelerdir?

Enpara’da altın hesap vadesiz hesap tercihi ile açılabilmektedir. Şubesiz bankacılık gereği Enpara’nın altın hesabında müşterilere sunulan en büyük ayrıcalık, rekabetçi altın kurları ile makas aralığının düşük tutulmasıdır. Enpara’da en beğenilen özelliklerin ikincisi ise hesap açılışları için şubeye gitmeye zorunluluğu bulunmamasıdır. Enpara.com web sitesi üzerinden “Enparalı Ol” menüsü aracılığı ile bankada hesap açılarak ilgili belgeler adresten teslim alınabilir.

Bankalarda En Karlı Altın Alım ve Satımı Hangi Saatlerde Yapılır?

Bankalarda altın alış ve satış saatleri düşük ve yüksek makas aralığı ile işlem yapılması açısından önemlidir. Bankalarda altın makas aralığı iş günlerinde 09:00 – 17:00 saatleri arasında düşük seyreder. İş günleri için bahsedilen saatlerin dışında kalan zamanlar ile hafta sonları altın alım ve satımı yapılmak istendiğinde ise kur marjı uygulanır. Ortalama 2,80 – 7,00 TL olan banka altın makas farkları, bahsedilen gün ve saatler dışında 30 – 40 TL bandına yükselmektedir.

Hangi Bankalar Fiziki Altın Verir?

Bankalarda fiziki altın teslimi belirli şartlar altında yapılır. Bazı bankalarda fiziki altın teslimi ise yapılmamaktadır. Fiziki altın veren bankalar 2020 2021 listesi şöyledir:

 1. İş Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Ziraat Bankası
 4. Yapı Kredi
 5. Garanti BBVA
 6. Kuveyt Türk
 7. Türkiye Finans
 8. Albaraka Türk

2020 2021 Makas Aralığı En Az Olan Banka Hangisi?

makas araligi en az olan banka hangisi

En düşük makas aralığına sahip banka Odeabank’tır. Odeabank’ta altın alış ve satışı arasında güncel kurlara göre 2,50 TL makas farkı uygulanır. Odeabank ardından ise 2,59 TL ile Denizbank ve 2,89 TL makas farkı ile HSBC gelir.

Altın Fiyatları Bankalarda Canlı Değişir Mi?

Bankaların altın kurları anlık değişir. Her banka web sitesi, şubesi ve dijital bankacılık kanalları üzerinden banka anlık altın kuru takip edilebilir.

Bankalarda Altın Hesabı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Bankalarda altın hesap açmanın artıları yatırımın farklı amaçlarına hizmet eder. Bankalar fiziki altın işlemlerine göre düşük makas farkları ile işlem yapılmasına izin verirken, vadeli veya katılım hesap seçenekleri ile altının saklama anında değer üretmesine olanak tanırlar. Fiziki altın yatırımına göre bankalardan altın alım satımı için açılan hesapların avantajları şu şekildedir:

 • Hırsızlık ve çalınma riskine karşı birikimleri güvende tutar.
 • 24 ayar has altın cinsinden işlem yapılması sebebi ile işçilik gideri oluşmaz.
 • Altında tarih bilgisi sebebi ile zarar etme olasılığı ortadan kalkar.
 • Alış – satış makas farkları düşüktür.
 • Faiz veya kar payı avantajı ile altında değer artışına ek getiri yakalama şansı değerlendirilebilir.
 • Düşük işlem limitleri ile altın satın alınabilmesi sebebi ile her bütçeye altına yatırım yapma şansı tanınır.
 • Altınların 150 Bin TL’lik değere sahip bölümü TMSF güvencesi altındadır.
 • 2020-2021 bankaların altın makas aralıkları ne kadar?
 • QNB Finansbank altın hesabı nasıl açılır?
 • TEB altın hesabı nasıl açılır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ