YeniKrediNotlari.om

Borç Yapılandırma Kredi Notu Düşer Mi?

Borç yapılandırma işlemi yapıldığı zaman kredi notuna etkisi olup olmadığı çok fazla sorulan sorular arasındadır. Yazımızda sizlere borç yapılandırma işleminde kredi notunun düşüp düşmediği hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi veya kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen kişiler bu yapılandırma işleminin kredi notuna etkisi olup olmadığını merak ediyorlar. Günümüzde birçok kişi kullandığı kredinin taksitini ödemekte zorluk çekmekte veya ödeyememektedir. Bu yüzden bankalara borçlu olan kişiler borçlarının yapılandırılması için tekrar bankalara başvuru yapıyorlar. Özellikle borçlarını ödeyemeyen kişiler son çare olarak borçlarını yapılandırma yoluna gitmektedir.

Borç Yapılandırma Neden Yapılır?

Borcu olan birçok kişi borç yapılandırma yoluna başvurmaktadır. Borçların yapılandırılmasının genellikle tek bir nedeni bulunur. Bu da; borcun öderken zorluk çıkarması veya ödenememesidir. Aslında borç yapılandırması yapılmasının çok olumlu bir işlem olmadığını söyleyebiliriz. Bu işlem genellikle kredili mevduat borcu, kredi borcu veya kredi kartı borcu için yapılmaktadır.

Kredi kullanan fakat kullandığı krediyi ödemekte güçlük çeken kişiler genellikle bankalarla anlaşma yoluna gider ve borcunun yapılandırma yapılmasını talep eder. Borç yapılandırması yapıldığı zaman borçlu olan kişi için daha kolay olabilecek bir ödeme planı devreye sokulur. Bu şekilde borçlu olan kişi de borcunu daha rahat bir şekilde ödeyebilir. Borç yapılandırma işlemi yapıldığı zaman bankalar genellikle taksitlerin yüksek ve vadenin kısa olması yoluna giderler. Fakat siz bankadan size uygun bir ödeme yolunun tercih edilmesini ve taksitlerin sizin ödeyebileceğiniz düzeyde belirlenmesini talep edebilirsiniz.

Borç Yapılandırması Kredi Notuna Etki Eder Mi?

Borç yapılandırma işlemi bakıldığı zaman olumsuz bir işlemdir. Çünkü birisinin borcunu yapılandırması demek; borcunu ödeyemediği anlamına gelir. Bu yüzden bildiğiniz gibi kişi borcunu ödeyemediği zaman kredi notu düşüşe geçer. Özellikle bir gecikme olduğu zaman kredi notu riskli seviyeye geçiş yapacaktır. Bu yüzden bir yapılandırma işlemi yaptığınız zaman kredi notunuzda düşecektir. Fakat bu durum aslında ödemelerinizi geciktirdiğiniz içindir.

Borç yapılandırması yaptıktan sonra borçlarınızı düzenli bir şekilde ödediğiniz zaman ise kredi notunuz yükselişe geçer. Yalnız borç yapılandırmasının kredi notunu olumsuz etkilediğini düşündüğümüz zaman eğer ödeme sırasında çok fazla zorlanmıyorsanız yapılandırma işlemi yapmamanız daha iyi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ