YeniKrediNotlari.om

En Yüksek Faiz Veren Bankalar

En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Tasarruf sahipleri, birikimlerine en yüksek kazancı elde edebilmek için yüksek faiz veren bankaları seçerler. Son dönemlerde Türk Lirası’nın Dolar ile kıyaslandığında değer kaybetmesi sonucu ise birçok sektör olumsuz yönde etkilenmekte ve bu nedenle bankaların faiz oranlarını indirmesi talep edilmektedir. Ancak bu durumdan en çok yararlanan kişiler tasarruf sahipleridir. Bankalar tasarruf sahiplerine yönelik birçok yüksek faiz veren mevduat hesapları ile dikkat çekmektedirler. Piyasa koşullarına ve ihtiyaç durumuna göre faiz oranlarını istedikleri zaman değiştirebilen bankalar, büyük tutarlı mevduat sahiplerine daha yüksek faiz oranları da sunmaktadır.

Bankalar genellikle “Hoşgeldin Faizi” adı altında kampanyalar yapmaktadırlar ancak, genellikle bu bankalar ilk aylarda yüksek faiz oranları uygulasa da sonraki aylarda faiz oranları düşmektedir. Bu nedenle, mevduat miktarı büyük olduğu takdirde bankalarla sıkı pazarlık yapılmasında fayda vardır. Aynı zamanda, mevduat değerlendirmeleri yapılırken bankaların vade kırılma ve tutar durumlarına da dikkat etmek gerekir. Bu sayede, faiz kayıpları da engellenmiş olur.

 

Yüksek Faiz Veren Fibabank ve ING Bank

Yüksek faiz veren bankalar 2018 listesinde en yüksek faiz oranları ile mevduat sahiplerine kampanyalar sunan bankaların başında Aktif Bank gelmektedir. Bnka, N Bono adı ile çıkarttığı ürünler aracılığı ile en yüksek faiz oranlarını sunmaktadır. Aktif Bankın faiz oranı %16.04 şeklindedir. Stopaj oranı kısa vadeli mevduatlarda %15 olsa da bu oran bonolarda %10’dur. Ancak bonoların vergi avantajı mevcut olsa da risk durumları da söz konusudur. Yani bono yatırımlar sürecinde kuruluşun batması durumunda, para da batar.

 

Fibabank 2018 Nisan ayından başlayarak en yüksek faiz veren bankalar arasında yer almıştır. “Kiraz Hesap” adı ile hoşgeldin faizi kapsamında sunulan kampanya, Türk Lirası’nı %14.50 faiz oranı ile değerlendirmektedir. Hoşgeldin faiz oranı olan bu oran, 90 gün boyunca değerlendirilmektedir. 90 gün bitiminde ise devam faizi olarak %12 oranında faiz oranı uygulanmaktadır. Aynı zamanda, Fibabanka’da hoşgeldin faizi kapsamında Amerikan Doları %4 şeklindedir. Doların devam faizi ise %2.25 faiz oranında belirlenmiştir.

 

ING Bank, en iyi faiz veren bankalar arasında gelmektedir. Hoşgeldin Faizi olarak sunulan ING Bank Turuncu Hesap, faiz oranı %14 şeklindedir. Ancak daha önce hoşgeldin faizi kapsamında hiçbir Turuncu Hesap açmayan kişiler için 12 ay boyunca geçerli olacak şekilde %14 faiz oranı sunulmaktadır. Diğer durumlar için ise, 100 TL tutarı, ING Bank Turuncu Hesap’ta 32 gün değerlendirilmesi durumunda %14 faiz oranı ile 1049 TL şeklinde bir net faiz kazancı elde edilmesine neden olacaktır.

 

İyi Faiz Veren Bankalar

Yüksek faiz veren bankalar arasında yer alan bir diğer banka ise Enpara’dır. Türkiye’nin ilk dijital bankası olan Enpara, 100 TL ve 31 günlük süre zarfında %13.90 faiz oranı uygulamaktadır. Yani, 32 gün boyunca değerlendirilen 100 TL tutarı, net kazanç olarak 1036 TL şeklinde olacaktır.

 

En yüksek faiz oranları veren bankalar listesinin beşinci sırasında ise CepteTEB gelmektedir. TEB’in dijital bankacılığı olarak bilinen CepteTEB faiz oranı olarak  %13.75 belirlemektedir. Aynı zamanda, iyi faiz veren bankalar arasında olan Akbank da “Serbest Hesap” adı altında 1000 TL ve üzeri tutarlar için 90 gün boyunca mevduat tanışma faizi olarak %13.50 faiz sunmaktadır.

 

Faiz oranları yazımızda da belirtildiği gibi her bankaya göre değişmektedir. Bankalar istekleri doğrultusunda ve piyasa koşullarını, kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak faiz oranlarını değiştirebilirler. Örneğin, bir banka 181 günlük vadeli hesap ile faiz oranı belirlemesine rağmen diğer bir banka bu süreyi 32 gün olarak verebilir. Veya bir bankada büyük tutarlı vadeli hesaplara yüksek faizler sunulurken, başka bankalarda düşük tutarlı mevduat sahiplerine de yüksek faiz oranları tabi tutulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ