YeniKrediNotlari.om

Evlilik Kredisi

Evlilik Kredisi Nedir?

Ufukta evlilik göründüğünde yapılacak toplu alışverişlerde lazım olacak yüklü miktardaki nakit parayı karşılamak için genç çiftlerin başvurduğu kredi türü evlilik kredisidir. İhtiyaç kredisi türü olarak ev kurmaya başlayan gençlerin toplu nakit ihtiyacını karşılayan en uygun kredidir. Bu yazımızda evlilik için kredi başvurusu nasıl yapılır, çeyiz hesabı nedir, devlet destekli evlilik kredisi ne demektir gibi soruların kapsamlı cevabını veriyoruz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devletin sosyal devlet olduğunun en güzel göstergelerinden biri olan devlet destekli evlilik kredisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koordine ve takip edilen kredi türüdür. Bakanlığın belirlemiş olduğu şartlara uyan genç çiftlerin yine devlet bankalarından çekebildikleri “devlet destekli evlilik kredisi” uygun faiz oranlarıyla verilmektedir.

Genç çiftlerin her ikisinde de bulunması gereken şartlar;

  • 18 yaşından büyük 24 yaşında veya daha küçük olmak. (üniversite mezunlarının üst yaş sınırı 26)
  • Adli sicil kaydında ağır suça rastlamamak
  • Maddi yetersizliğini belirleyici komisyona ispatlamak
  • İlk kez evleniyor olmak

Saydığımız şartlara sahip genç çiftler Bakanlığın belirlediği bankadan ihtiyaç kredisinin en uzun vadesi olan 48 ay vadeyle, maksimum 10 bin TL kredi başvurusu yapabilirler. Üstelik bu kredinin ilk yıl geri ödemesiz olduğunu da belirtmemiz lazım. Daha da iyisi çocuk sahibi olmayı özendirmek amacıyla; eğer evliliğin ilk senesinde çocuk sahibi olunursa, çekilen devlet destekli evlilik kredisinin ödemesi bir sene daha ertelenebiliyor.

Çeyiz Hesabı

18 Nisan 2016’da yürürlüğe giren, evlenecek genç çiftlere yönelik olarak uygulanan devlet teşvikli çeyiz hesabı, birikim yapmayı özendiriyor. Uygulamaya göre; asgari 3 yıl için açılan çeyiz hesabına devlet % 20 katkı sağlıyor. Bu katkı 3 yılın sonunda hesabınıza yansıyor. Örneğin 50 bin TL’lik çeyiz hesabınıza devlet 10 bin TL destek sağlamaktadır.

Bakanlığın anlaşmalı olduğu çeyiz hesabı açılabilecek bankalar;

Devlet Bankaları: Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası

Katılım Bankaları: Ziraat Katılım, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Albaraka Türk

Özel Bankalar: Fibabank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, TEB

2017 Evlilik Kredisi Kampanyaları

Bankaların müşteri portföyünü genişletmek için en çok kullanılan ürünlerinde yaptıkları kampanyalar, evlenecek çiftlere de yarıyor.  Bir ihtiyaç kredisi türü olan evlilik kredisinde zaman zaman yapılan kampanyalar ve faiz indirimleri belirli bir zaman sürüyor. Evlilik kredisi kampanyası yapan bankalar;

Katılım Bankaları: Faizsiz evlilik kredisi hizmeti sunan Albaraka Türk, Ziraat Katılım, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans,

Çeşitli dönemlerde kampanya oluşturan bankalar: İş Bankası, Finansbank, Garanti Bankası ve Ziraat Bankası

Akbank: 48 ay vade ve cazip ödeme koşulları ile evlenmeyi düşünen çiftlere güzel kampanyalar sunmaktadır.

Vakıfbank: 18 aylık vadelerle 20 bin TL kredi çekebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası: Evlilik kredisi kampanyasında 48 ay vade ile faiz oranı düşük kampanyalar yapılmaktadır.

Evlilik Kredisi Hesaplama

Her yeni çift gibi evlilik zor karar verilen ve özellikle son yıllarda oldukça masraflı bir iş haline gelmiştir. Hazırlık evresinde nakit parası olmayan çiftlerin başvurdukları en faydalı kredilerden biri olan evlilik kredisinde dikkat edilmesi gereken detay; evlendikten sonraki aylık gelirden standart ev giderleri sonrası kalan miktarın kredi taksitlerine yetmesidir. Kredi öderken zorlanılacaksa evliliğin tadı tuzu kaçar; çünkü en riskli dönem evliliğin ilk birkaç yılıdır.

Adı ister evlilik kredisi olsun ister düşün kredisi olsun fark etmez; her ikisini de maksimum 48 ay vade ile çekebiliyorsunuz. Evlilik kredisi hesaplamasını Yeni Kredi Notları hesaplama robotundan yapabilir, bütçenizi dengelemek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Her kredi türünde olduğu gibi evlilik kredisi arayışında da kampanyası olan bankalara öncelik vermek kaydı ile tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırın. Bunun için sitemizin hesaplama araçlarından faydalanabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Başvurusu

Bankaların faiz oranlarını ve masraflarını karşılaştırdıktan sonra elinize geçecek olan net parayı da bilirsiniz. Böylece cebinize en uygun evlilik kredisi başvurusunu gerçekleştirmek için gerekli belgeleri hazırlamak aşamasına gelmiş olursunuz.

Evlilik kredisi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

a) Maksimum vade 48 ay olmaktadır

b) Çekebileceğiniz kredi miktarı kredi notunuza ve banka değerlendirmesine bağlıdır

c) Evlilik kredisi bir ihtiyaç kredisi türü olduğu için yasal kesintiler yapılmak zorundadır. Ancak banka isterse dosya masrafını almayabilir.

d) Çiftler ödeyebileceklerine inanıyorlarsa ayrı ayrı evlilik kredisi çekebilirler.

e) Kredi notunuza bağlı olarak kefil istenebilmektedir.

f) Genelde bir ay taksit öteleme yapılırken, bazı bankalar müşteri potansiyeli oluşturabilmek için taksit ertelemeyi 2 veya 3 ay yapabilmektedirler.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ