YeniKrediNotlari.om

İpotekli Arabanın Satışı

İpotekli Arabanın Satışı

Taşıt kredisinin normal prosedürlerinden biri olan taşıtların ipotek edilmesi aracın erken satılma durumunda hem alıcı için hem de satıcı için problem teşkil etmektedir. Bankalar alacaklarını teminat altına almak için kullandırttıkları araç kredilerinde taşıtı ipotek altına almaktadırlar. Müşterinin borcu bitince verdiği bir dilekçe ile aracı üzerindeki rehin işleminin kaldırtabilmektedir.

Bazen de ihtiyaç kredisi veya ticari kredi türlerinde kredi miktarının yüksek olması veya müşterinin kredi notunun yetersiz olmasından ötürü, bankaya teminat olarak sunulan araçlara da rehin işlemi uygulanmaktadır. Müşterinin bankaya olan borcu bitmeden de o araç satılamamaktadır.

Araç alım satımlarında alıcıların sıklıkla karşılaştıkları durumlardan biri olarak ipotekli aracı nasıl satılacağını anlatmak, bir çok kişiyi rahatlatacaktır.

Yöntem 1: Bankaya olan borcun kapatılması

Araç sahibi aracını satmak istiyorsa, ipoteğe neden olan borcun tamamını bankaya ödeyerek aracı üzerindeki ipoteği kaldırabilir. Bunun için karşılıklı güven içinde alıcı ve satıcı arasında mutabakat sağlanmalıdır. Yani satıcı önce parayı alıcıya ödemeli, alıcı o para ile bankadaki borcunu kapatmalı ve aracın devir işlemini gerçekleştirerek borçsuz bir şekilde aracını teslim etmelidir. Tabi bu yöntemin sağlıklı olabilmesi için tüm işlemlerin noter huzurunda yapılması gerekmektedir.

Yöntem 2: Araç üzerindeki ipoteğin devri

Bu yöntem, tamamen alıcının inisiyatifine kalmış bir yöntemdir. Aracı satın almak isteyen kişi ipotek yapan bankaya başvurur ve ipoteğe neden olan borcu üstlenir. Böylece bankadaki borç devredilir, ipotek yeni sahibi adına yeniden düzenlenir. Bankaya bu konuda bir dilekçe yazılması ve işlemlerin yaptırılması elzemdir. Burada belirtmemiz gereken diğer önemli şey ise sadece alıcı ile banka arasında değil, alıcı ile satıcı arasında da ipoteğin ve borcun devri ile ilgili işlem yapılması gerektiğidir.

Yöntem 3: Alıcının borcu kapatması

İpoteğe neden olan borcu alıcının kapatması da genelde karşılaşılan bir durumdur. Alıcı aracın üzerindeki ipoteğin kaldırılması amacıyla satıcının bankaya olan o borcunu kapatmak isterse, alıcı ile noter huzurunda bir sözleşme imzalamalıdır. Alıcı borcu kapattıktan sonra aracın değerine göre kalan miktarı satıcıya yine noter huzurunda öder ve işlem gerçekleşmiş olur.

Böylece hem ipotek kaldırılmış olur, hem alıcının aklında soru işareti kalmaz, hem de satıcı borcunun kapatıp aracını satarak eline bir miktar para geçirmiş olur.

Bu üç yöntemde de en dikkat edilecek husus, anlaşmaların noter huzurunda yapılmasıdır. Ayrıca bankadan aracın ipoteğinin kaldırılmış olduğuna dair resmi belgeyi de mutlaka almalısınız. Olası bir şikayette, banka kayıtlarının esas olduğunu bilmeniz gerekir.

Noter işlemlerinden sonra bankadaki işlemler de tamamlanır. Daha sonra aracı satın alan kişi diğer tescil işlemlerini yaptırmak durumundadır. Aracın devri ile ilgili belgeleri kaybetmemeli, zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ