YeniKrediNotlari.om

Vakıf Katılım Bankası Havale Nasıl Yapılır?

Vakıf Katılım Bankası havalesi, diğer bankalarda olduğu gibi, bankaya ait iki hesap arasında gerçekleştirilir. Havale yapmak için para gönderilecek kişinin IBAN ya da hesap numarasının bilinmesi gerekmektedir.

Havale Nasıl Yapılır?

havale nasil yapilir

Havale yapılması için para gönderen ve alan hesabın aynı bankaya ait olması gerekir. Aynı banka içinde yapılan işlem, diğer para transferi işlemlerine göre daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Havale işlemi sırasında IBAN ya da hesap numarası girildikten sonra, işlemin doğru şekilde yapıldığının teyit edilmesi için para gönderilen kişinin adı ve soyadı ya da sadece baş harfleri gösterilmektedir. Havale işlemi tamamlandıktan sonra, işlem 1 ya da 2 saat içinde gerçekleştirilmiş olur. Havale işlemi, haftanın her günü ve her saati yapılabilmektedir. İşlemin gerçekleştirilmesi için hafta içi ve mesai saatlerinin beklenmesine gerek yoktur.

Havale Ücretleri Nelerdir?

Havale ücretleri, devlet tarafından belirlenen alt limitle sınırlandırılmıştır. Bankaların müşterileri için özel tarifeleri ya da indirimleri yoksa, bütün banalar havale işlemleri sırasında bu ücretleri uygulamaktadır. Vakıf Katılım bankası üzerinden havale yapmak, mobil uygulama ya da internet bankacılığı kullanıldığı takdirde, ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bankalar için uygulanan ortak havale ücretleri şu şekildedir:

  • 1000 liraya kadar yapılan havale işlemleri için, internet bankacılığı, mobil uygulama ya da düzenli ödeme talimatı kullanılıyorsa 50 kuruş, ATM hizmeti kullanılıyorsa 1 lira ve şubeden işlem yapılıyorsa 2,5 lira ödeme yapılmaktadır.
  • Yapılan havale 1000 lir ve 50 bin lira arasındaysa, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da ödeme talimatı üzerinden yapılan işlemlerde 1 lira, ATM üzerinden yapılan işlemlerde 2,5 lira ve şubeye gidilerek yapılan işlemlerde 2,5 lira ücret talep edilmektedir.
  • Havale işlemi 50 bin lira ve üzerindeyse, online işlemler ve düzenli ödeme talimatı üzerinden yapılan işlemlerden 12,5 lira, ATM kullanılarak yapılan işlemlerden 25 lira ve şube üzerinden yapılan işlemlerden 50 lira işlem ücreti talep edilmektedir.

Yanlış Hesaba Havale

vakif katilim yanlis hesaba havale

Yanlış hesaba yapılan havale işlemlerinde, para gönderilen kişinin hesap numarasında ya da isim ve soy isminde bir hata yapıldığında, genelde para gönderilmez ve göndericinin hesabına geri aktarılır. Para transferi gerçekleştiyse, bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Para gönderilen hesabın sahibi de Vakıf Katılım Bankası müşterisiyse, yapılan yanlışlık hızlı bir şekilde giderilebilir. Para transferi yapılan banka hesabının sahibi başka bir bankanın müşterisiyse, yanlış yapılan işlemin düzeltilmesi daha uzun sürebilmektedir. Yanlış yapılan havalelerde para iadesi alınabilmesi için, para gönderilen hesabın sahibinin onayının olması gerekmektedir. Bu sebeple, havale işlemi sırasında işlemin garanti altına alınmasını sağlayan adımların dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Havale ile Alışveriş Nasıl Yapılır?

Havale ile alışveriş yapılması, online ödeme seçenekleri arasında bulunmaktadır. Kolay bir şekilde gerçekleştirilen havale ile ödeme seçeneği, online alışveriş sitelerinin sağladığı bir olanaktır. Alışveriş sitelerinde, havale ile ödemelerde genellikle özel indirimler kullanılmaktadır. Havale işlemine özel indirimler yapılmasının sebebi, online satıcıların kapıda ödeme ya da kredi kartı ile ödeme seçeneklerinde olduğu gibi komisyon ücreti ödemiyor olmasıdır. Havale işleminin gerçekleştiriliyor olması için satıcının vermiş olduğu IBAN ya da hesap numarasına para yatırılması gerekmektedir. Ödeme yaparken havale seçeneği seçildikten sonra, kullanılacak banka işaretlenerek ödeme sayfasına gidilebilir. Ödeme sayfasında yer alan kart bilgileri girildikten sonra, ödem onaylanarak havale işlemi tamamlanabilir. Havale yapmak için banka artı kullanılması gerekmektedir. Ödemelerde kredi kartı kullanımı, ek ücretlerin talep edilmesine sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ