YeniKrediNotlari.om

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Bankalarla sürekli işlem halinde olan veya bankalardan işlem yapmak isteyen kişiler kredi notunun en az kaç olması gerektiğini merak ederler. Yazımızda sizlere kredi notunuzun en az kaç olması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi puanının birçok açıdan önemli bir unsur olduğunu görebiliyoruz. Bu yüzden kredi notunuzun hangi seviyede yani kaç olması gerektiğini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Kredi kartı alırken, bankadan kredi kullanırlar veya kredili mevduat hesabı açtıracağınız sırada yüksek bir kredi notu sizlere avantaj sağlayacaktır.

İdeal Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuzun kaç olduğunu bilerek kredi notunuzu kontrol edebilir ve ona göre işlem yapabilirsiniz. Kredi notu aralığınız 0 ile 1900 arasında değişiklik gösterebilir. Yani kredi notunuzu sorguladığınız zaman karşınıza bu aralıkta olan bir sayı çıkacaktır. Fakat bu sayı arasından eğer kredi notunuz düşük bir seviyedeyse bankaların gözünde müşteri olarak taşıdığınız riskte artacaktır. Fakat kredi notunuz ne kadar yüksekse bankaların gözünde o kadar değerli bir müşteri olursunuz.

Bankalar özellikle son yıllarda müşterilerinin kredi notuna verdikleri önemi daha fazla artırmıştır. Hatta bankalar artık verdikleri kredileri sabit faiz oranlarıyla vermektense kredi notuna göre değişecek şekilde verme yoluna gitmişlerdir. Yani kişinin kredi notu düşük olduğu zaman bankanın krediye yansıttığı faiz oranı yüksek olmaktadır. Kredi notu yüksek olduğu zaman ise bankalar müşterilerine düşük faizden kredi vermektedir.

İdeal kredi notuna baktığımız zaman ülkemizde kredi notu ortalamasının 1450 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu seviye ise kredi notu seviyelerinde az riskli grupta yer almaktadır. Fakat siz gerçekten avantajlı bir şekilde kredi kullanmak istiyorsanız kredi notunuzun 1900 seviyesine yakın olması gerektiğini söyleyebiliriz. Yani kredi kullanırken kredi notunuz 1900 seviyelerine ne kadar yakısnsa bankalar size o kadar güvenecektir.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı

1450 seviyesinin altında olan bütün kredi notları az riskli veya riskli grupta yer almaktadır. Bu yüzden en düşük kredi notunuzun 1450 olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı bankalar 1300’ün üzerinde kredi notuna sahip olan kişilerin de kredi veya kredi kartı kullanmalarına izin veriyor. Bu seviyelerde bir kredi notunuz varsa şansınızı deneyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ