YeniKrediNotlari.om

Konut Kredilerinde ve Konut Satışlarında Son Durum

Değişen şartlar, döviz durumu ve daha birçok etken nedeniyle inşaat piyasasında bir durgunluk ortaya çıkmıştı. Genel olarak piyasada satışların bir hayli düştüğü gözlemlendi. Satışların durma noktasına gelmesinden sonra ise bir bir önlem adımları atılmaya başlandı. Bu noktada ilk olarak konut kredileri için bir düzenleme yapıldığı açıklandı.

Konut kredilerinin yeniden faiz düzenlemesi aldığını gördük. Kredilerin ardı ardına faiz düzenlemeleri ile gündeme geldiğini görüyoruz. İlk olarak Ziraat Bankası, Halbank gibi bankaların ardı ardına faiz düşürme kararlarını açıkladığını görüyoruz. Bu noktada en düşük faizler ise %0.99 olarak açıklandı. %2 seviyelerine kadar çıkan faizlerin, belli aşamalardan sonra ise %0.99 seviyesine kadar düşürüldüğü açıklandı.

Faizlerin genel olarak %0.99 seviyesine kadar düşürülmesinin ardından hem kredilerde taleplerin nasıl olduğu hem de konut satışlarının durumdan nasıl etkilendiği konusunda da bilgiler paylaşıldı. Bu noktada son değerlendirmelere yer verelim.

Konut Kredileri Düşmeye Devam Edecek Mi?

İlk olarak konut kredilerindeki düşüşün devam edip etmeyeceği konusunda bilgi paylaşımı yapalım. Elde edilen bilgilere göre, kredilerde çok yüksek oranda bir düşüş daha beklenmiyor. Kredilerin muhtemelen ineceği maksimum faiz oranlarının %0.99 seviyesinde olduğunu görmek mümkün olacak.

Faiz oranlarında herhangi bir ekstra değişiklik durumunun sunulmayacağını düşünüyoruz. Ayrıca kredi faiz oranlarının sürekli olarak %0.99 seviyesinde sabit kalması da beklenen bir durum değil. Belli bir süre sonra faiz oranlarının yeniden yükselmesi durumu söz konusu olabilir. Tabii ki yükselme miktarının ne kadar olacağı ya da ne zaman olacağı konusunda kesin detaylar açıklanmış değil.

Konut Kredileri

Kredilerin Düşmesi, Satışları Nasıl Etkiledi?

Yapılan faiz indirimleri sonrasında, kredilerin satışlara doğrudan yansıdığı belirtiliyor. TÜİK tarafından paylaşılan son verilere göre, satışlarda ciddi bir oranda artış söz konusu. Bu oranın şu an için %5’lik olduğundan söz ediliyor.

Ancak talebin daha da fazla olduğu ve kredi ile ev satın alma oranının artış göstereceği bilgisi de var. Beklentiler bu yönde. Satışların yükselmesi beklenirken, şu an ki ivmede %5’lik artışın sektörü de canlandırdığını söylemek gerekiyor.

Şimdilik faiz oranlarının bu şekilde devam etmesi durumunda, satışların ilerleyen dönemlerde %25 seviyesine kadar artış göstermesi söz konusu olacak. Ev alımı için iyi bir dönem sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Konut Kredileri

Kredi Yapılandırması Mümkün Mü?

Buraya kadar olan kısımda kredilerin faiz indiriminden söz ettik. Elbette yeni kredi çekecek olan vatandaşlar için bu indirim durumu oldukça önemli bir avantaj oldu. Kredi faizlerinde düşüş elde edilmesiyle beraber, merak edilen bir başka konu ise yapılandırma konusu oldu.

Daha önce bu konuda bir yazı paylaşmıştık. Birçok bankada faiz indirimleri için “yeni konut alımlarında geçerli” şeklinde bir ibare söz konusu. Bu da demek oluyor ki yeni konut satışlarında birçok banka %0.99 faiz üzerinden kredi hesaplaması yapacak.

Ancak yine aynı şekilde birçok banka için yapılandırma olmadığını da belirtelim. Faizlerin yeni konut satışları için geçerli olması, bu orana göre yapılandırma yapılmasının önüne geçiyor. Hangi bankanın ne kadar faiz indirimi uyguladığı ise değişiklik gösteriyor.

Dediğimiz gibi sizin kredi şartlarınıza göre ve sizin kredi anlaşmanıza göre, yapılandırma durumu değişiklik gösterebilir. Bu noktada yapılacak olan en iyi işlem, krediyi çektiğiniz banka ile iletişime geçmek olacaktır. Krediyi çektiğiniz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da doğrudan şubeye giderek sorgulama yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Bakınız: Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ