YeniKrediNotlari.om

Kredi Dosya Masrafı İadesi

Kredi Dosya Masrafı İadesi

Bankaların verdiği her türlü kredide, kırtasiye masrafı olarak kestikleri dosya masraflarını geri almak mümkün. Uzun yıllardır tüketicileri dosya masrafı başlığı altında birçok kesinti yapmaya zorlayan bankalar 2013 yılından itibaren tüm dosya masraflarını iade etmeye başladı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri gereğince haksız şart olarak kesilen dosya masrafları iade ediliyor.

Dosya Masrafı Haksız Şart Sayılıyor

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 5. maddesinde yer alan; “Tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dahil edilen ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme şartları” şeklindeki hüküm haksız şart olarak adlandırılmaktadır.

Böylece 2014 yılının Ekim ayından önce çekilen kredilerdeki dosya masrafları haksız şart olarak sayıldığı için, başvuran tüm tüketiciler iade almaya başlamıştır.

Dosya Masrafının Kapsadığı Şeyler

Kredilerinizden kesilen her kesinti dosya masrafı değildir. Kanunen kesilmek zorunda olan vergiler de vardır. Daha önceki yasal düzenlemelerde nelerin dosya masrafı olacağı net olarak anlatılmadığı ve tanımlanmadığı için bankaların dosya masrafı başlığı altında yaptığı kesintilerin içeriği belli değildi. Daha önce dava açanların başarısız olma nedeni de buydu aslında. Bankalar Tüketici Hakem Heyetinin tüm başvurularına uygun kılıf bularak ret cevabı veriyordu.

Dosya masrafı başlığı altında yapılan kesintiler bankanın kendisi için aldığı tüm ücretleri kapsamaktadır. Krediden doğan faiz veya kar payı ödemeleriniz dosya masrafı altında değerlendirilmiyor. Ayrıca konut kredisindeki expertiz ücreti, taşıt, ihtiyaç ve ev kredilerindeki ipotek ücretleri ve hayat sigortası gibi kalemler banka aracılığıyla kesilmesine rağmen, direkt olarak bankanın kasasına girmeyen ücretler oldukları için, bunlar da dosya masrafı sayılmıyor. Yani bu ücretlerin iadesini talep edemiyorsunuz.

Banka ipotek veya expertiz gibi başlıklar da uyanıklık yapıp, normal ücretlerin üzerine kendi komisyonunu da eklerse miktar kaç olursa olsun iadesini talep edebilirsiniz. Bu yüzden çektiğiniz kredilerin kesinti detaylarını iyice incelemelisiniz.

Bankalar Sizden Belirli Oranda Dosya Masrafı Alabilir, Fazlasını Değil!

Bu oran çektiğiniz kredinin binde 5’idir. 100 bin TL’lik konut kredisinde dosya masrafı 500 TL’den fazla olamaz. Tabi şimdi hepiniz konut kredisi çekerken 2 bin, 3 bin gibi masrafların kesildiğini söyleyeceksiniz. O masraflar sigorta, ipotek, tapu ve expertiz masraflarıdır.

Dosya Masrafı İadesi İçin Yapılacak Şeyler

Dosya masrafını iade alabilmeniz için ön şart, kredinizin 2014 yılından önce çekilmiş olmasıdır. Kredi kesintilerinizdeki dosya masrafının ne kadar olduğunu banka şubenizden öğrenebilirsiniz. Ama dikkat edin; çünkü bankalar o tespit için sizden ücret talep edebilirler. Ücret talep ederlerse vermeyin. Aşağıdaki adımları izleyin;

Elinizde mutlaka kredi kullandığınıza ilişkin bir dekont veya belge vardır. Bu belge ile kaymakamlığınızdaki Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe ile başvurun. Tüketici Hakem Heyeti bankanızdan gerekli açıklamaları isteyecektir.

Doldurduğunuz dilekçeye cevabı 1 ay içerisinde de alabilirsiniz 6 ay içerisinde de. 6 ay içinde kesin cevap alırsınız. Size olumlu ya da olumsuz dönüş yapacaklardır. Hakem Heyetine yapacağınız başvuruda kullanacağınız dilekçe;

 

……….. TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞINA

BAŞVURU TARİHİ :

BAŞVURU NUMARASI :

BAŞVURU SAHİBİNİN KİMLİK BİLGİLERİ

T.C. Kimlik Numarası* :

Adı ve Soyadı* :

BAŞVURU SAHİBİNİN İLETİŞİM BİLGİLERİ

İkamet Ettiği İl / İlçe* :

Adresi* :

Elektronik Postası :

Telefon Numarası* :

VARSA BAŞVURU SAHİBİNİN VEKİLİNİN:

T.C. Kimlik Numarası :

Adı ve Soyadı :

Adresi :

İletişim Bilgileri :

ŞİKAYET EDİLENİN BİLGİLERİ

Ticaret Unvanı* :

Adresi :

İli / İlçesi :

Telefonu :

Faksı :

UYUŞMAZLIK KONUSUNA İLİŞKİN BİLGİLER

Uyuşmazlık Tarihi :

Uyuşmazlık Bedeli* : …………… TL

Uyuşmazlık Konusu : Dosya Masrafı

Başvuru Sahibinin Talebi* : 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 66. Maddesi (V.D.) gereği …/…/…. Tarihinde kullandığım kredi hesabımdan kesilen dosya masrafının, tarafıma iade edilmesini arz ederim.

Başvuru Sahibinin İmzası* :

(*) ile işaretlenen alanların doldurulması zorunludur.

 

HAKEM HEYETİ BAŞVURUNUZA OLUMLU CEVAP VERDİĞİNDE;

Başvurduğunuz hakem heyeti dilekçenize olumlu cevap verirse, bunu bankaya da bildireceği için banka şubeniz size ulaşıp, masraf iadesi için hesap numaranıza iade yapılacağını bildirmektedir. Banka şubesi unutkanlık yaparsa ve hakem heyetinin kararına rağmen iade yapmaz ise; direkt olarak şubeye gidip Tüketici Hakem Heyeti Karar belgesini gösterebilir veya müşteri hizmetlerini arayarak kararın alındığını hatırlatabilirsiniz. Bankalar herhangi bir suistimal halinde ceza alacakları için talebinize hızlıca cevap vereceklerdir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ