YeniKrediNotlari.om

Mortgage Kredisi Nedir? Konut Kredisinden Farkları Nelerdir?

Mortgage kredisi satın alınacak malın ipotek edilmesi karşılığında alınan bir kredi türüdür. Tanım itibari ile konut kredisiyle özdeş tutulan mortgage kredisi, 2007 yılı sonrasında yapılan konut kredisi düzenlemeleri ile Türk bankacılık sektörüne giriş yaptı. Kredinin amacı 30 yıla kadar uzayan vadeler ve düşük kredi faiz oranları ile daha fazla kişiyi ev sahibi yapmak olarak özetlenebilir. Türkiye’de ise konut kredisi adı ile 120, 180, 240 ve 300 ay vadeli mortgage kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

Mortgage Ne Demektir, Ne Anlama Gelir?

Mortgage kelime anlamı olarak yukarıda değinildiği gibi ipotek karşılığı satın alınan bir mala yönelik alınabilen bir kredi türüdür. Tanımdan anlaşılacağı üzere ev ile birlikte ipotek ile yapılacak satın alma arsa ve araba gibi mallardan oluşabilir. Kredi geri ödemesi tamamlanana kadar ipoteğe konu taşınır ve taşınmaz mallar, banka uhdesinde bulunur. Geri ödemesi yapılamayan krediler için ipotekli malların satışı ile borcun tahsili yoluna bankalarca gidilir.

Mortgage Kredisi ile Konut Kredisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

mortgage kredisi ile konut kredisi farklari
turboslot giriş
Mortgage ve konut kredisi farkları 2007 yılından bu yana kalmamıştır. Bahsedilen yıl öncesinde hatırlanacağı üzere konut kredisi maksimum vade sayısı 5 yıl (60 ay) ile sınırlıydı. 2007 yılı sonrasında ise 120 ay vadeli konut kredileri yürürlüğe girerek Türk bankacılık sistemi, konut alanında mortgage sistemine geçiş yaptı. Ülkemizde halen sadece konut alanında morgage kredileri verilirken, arsa ve araç alımı için mortgage çözümü uygulanmamaktadır. Genel hatları ile Mortgage kredisinin özellikleri şu şekilde sıralanarak konut kredisinden farkları anlaşılabilir:

 • Mortgage kredileri konuttan taşıta, arsadan dükkana her mal alımının ipotekli olması halinde kullanılabilir.
 • Mortgage kredilerinde maksimum vade sayısı 30 yıla kadar uzanabilir.
 • Mortgage kredilerinde faiz oranları oldukça düşüktür.

Mortgage Kredisi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Mortgage kredisinde avantajlar düşük geri ödeme maliyetleri ile uzun vade taksitle hayal edilen ev, araba ve arsanın satın alınmasına yönelik geliştirilmiştir. Kira öder gibi ev sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştüren bu kredi ürünleri avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Enflasyon beklentileri ışığında sabit veya değişken faizli olarak kullanılabilir.
 • Eşit taksitli ödeme planı dışında 3 ay ve yıllık periyotlarda balon ödeme tercih edilerek vade süresi kısaltılabilir.
 • Geri ödeme zorlanılan dönemlerin meydana gelmesi halinde ise banka ile görüşülerek yapılandırma olanaklarından yararlanılabilir.

Mortgage Kredisinde Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?

Mortgage kredisinde ödeme planı seçimi aylık sahip olunan gelire göre gerçekleştirilmelidir. En düşük faizli mortgage kredisi veren banka seçimi ile kullanılan kredide minimum maliyeti yakalamanın ardından, kredi geri ödemesi ve aylık taksit tutarı dengesi gözetilerek en düşük maliyetli finansmana ulaşılabilir.

Ödeme planı oluşturulma süreci, kredi geri ödemesinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için de geçerlidir. Yanlış yapılan ödeme planları sebebiyle aksayacak ödemelerde, geciken sürenin %30’una kadar aylık gecikme faizi ödemenin yanında ipotekli olan evin kaybedilme riski bulunmaktadır.

Herhangi bir banka üzerinden kullanılan mortgage kredilerinde, art arda iki taksit ödemesi yapılmadığında takibe düşme adı verilen ve borcun tamamının ödenmesi gereken işlemler başlatılmaktadır. Yasal sürecin işlediği bu olumsuz durumda bankalar, borcunun tamamını faiz ve vergileri dahil olmak üzere 30 gün içerisinde ödenme isteğini kredi kullanıcısından talep etme hakkı bulunmaktadır. Kredi geri ödemelerinin önemini akıldan çıkarmayarak çekilen kredilerin ödeme planları ödenebilir düzeyde oluşturulmalıdır.

Mortgage Kredisi Çekmek İçin Ne Kadar Peşinata İhtiyaç Duyulur?

Mortgage’da ihtiyaç duyulan peşinat banka özelinde değişir. Bankalar mortgage kredisi ürünlerini satın alınacak evin ekspertiz değerinin %80 ile %90’ına verir. Kredi başvurusunda bulunacak adaylar ise %10 ile %20 civarında peşinat ödemesini gerçekleştirecek birikimleri bulunması halinde kredi başvurusu yapabilirler.

Mortgage Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Mortgage kredi başvuru şartları sadece satın alınacak evde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan peşinata sahip olmadan ibaret değildir. Bankaların kredi geri ödemesini garanti altına almak için takip ettikleri kredi değerlendirme süreci bulunur. Mortgage kredi başvurularında yerine getirilmesi istenen başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi notunun riskli seviyenin üzerinde olması
 • Kredi geri ödemesinin yapılabileceğini gösterir aylık düzenli belgelenebilir gelire sahip olunması
 • Takibe düşmüş kredi kartı veya kredi borcunun bulunmaması
 • Satın alınması planlanan konutun kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu bulunması
 • Satın alınacak evin borcu karşılayacak ekspertiz değerine sahip olması

Mortgage Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mortgage kredi başvuruları bankaların şubeleri üzerinden gerekli evraklarla birlikte gerçekleştirilir. Online bankacılık kanalları üzerinden mortgage kredisine başvuru alınmamaktadır. Banka özelinde yapılacak değerlendirme için ihtiyaç duyulan kredi başvuru evrakları ise şu şekildedir:

 • Kimlik belgesi
 • Son 3 ay içerisinde alınmış olan geliri gösterir çalışma durumuna uygun belge
 • İsme ait düzenlenmiş son 3 aya ait abonelik faturası
 • Satın alınması planlanan konut ait kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu
 • Mortgage kredisi başvuru formu
 • SGK Hizmet Dökümü (Emekliler için emekli aylığı bildirim yazısı)
 • Aylıklı çalışanlar için işyerinden alınan ve çalışma durumunu gösteren yazı

Mortgage Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

mortgage kredisi veren bankalar hangileridir

Mortgage kredisi veren bankalar yazımızın girişinde özetlediğimiz gibi kamu bankaları, özel bankalar ve katılım bankaları olarak özetlenebilir. 2007 yılı itibari ile 5 yıldan 10 yıla uzatılan konut kredileri, bir nevi mortgage kredi statüsüne kavuşmuştur. Geçtiğimiz sene ise kamu bankaları önceliğinde konut kredisi maksimum vadelerinin 180 aya çıkartılması, mevcut konut kredisi ürünlerini mortgage statüsüne bir adım daha yaklaştırdı. 120 ay vade üzeri konut kredileri değerlendirmeye alındığında ise Mortgage kredisi veren bankalar listesi şu şekilde hazırlanabilir:

Ziraat Bankası Mortgage (Konut) Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası’nın mortgage kredisi ile 180 ay vadeli kredi kullanılabilir. Konut kredisi adı ile verilen kredi ürününde faiz oranı %1,35 olarak uygulanır. Başvurular ise gerekli evraklarla birlikte banka şubeleri üzerinden gerçekleştirilir.

Halk Bankası Mortgage (Konut) Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Halkbank’ta mortgage kredisi faiz oranı %1,09’dan başlar. 1 milyon TL üzerinde kullanılacak kredi sıfır konut alımlarında bahsedilen faiz oranı Hesaplı Evim Konut Kredisi adı ile sunulur. Kredi başvuruları ise banka şubeleri üzerinden gerçekleştirilir.

Vakıfbank Mortgage (Konut) Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Vakıfbank’ın mortgage kredisi Sarı Panjur Konut Kredisi Kampanyası adı ile sunulur. Aylık %1,35 faiz oranı ile verilen kredi için başvurular banka şubeleri yanında Sarı Panjur resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Online başvuru ile ön onayın alınması halinde, kredi evraklarının teslimi için banka şubesine uğranarak kredi başvuru sürecinin başlatılması gereklidir. Kredi azami vadesi ise 180 aydır.

Garanti BBVA Mortgage Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Garanti BBVA’da mortgage kredisi 240 aya kadar vade ile verilir. Aylık faiz oranı %1,33’den başlarken, vade sayısı ile birlikte faiz oranı da değişir. Banka şubeleri yanında Garanti BBVA web sitesi, mobil ve internet şubesi üzerinden ön onay başvurularının yapılabildiği kredi için uygulanan faiz oranları şu şekildedir:

 • 120 ay vadeli Garanti BBVA mortgage kredisi faiz oranı %1,33
 • 180 ve 240 ay vadeli Garanti BBVA mortgage kredisi faiz oranı %1,48

QNB Finansbank Mortgage (Konut) Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Finansbank’ta mortgage kredisi 180 aya varan vade ile kullanılabilir. Aylık %1,58 faiz oranı uygulanan mortgage kredisi başvuruları şu kanallar üzerinden gerçekleştirilebilir:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ