YeniKrediNotlari.om

Esnaf Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf sicil affına başvuru sayesinde bankalara yapılan borçların sicili daha fazla etkilemesinin önüne geçmek hedeflenmiştir. Bu sayede Türkiye’deki bankaların tamamını içeren havuz olan kara listeden çıkmak ve tekrar kredi çekebilmek mümkün hale gelmiştir. Sicil affı sayesinde kişilerin ekonomik krizden en az şekilde etkilenmesi hedeflenmektedir. Torba yasa şeklinde belirlenen sicil affı sayesinde kredi kullanan ve kredilerini ödeyemeyen kişilerin ve çek senet tahsilatlarında sorun meydana gelen esnafın ödemelerinde kolaylık sağlanmaktadır.

Karşılıksız Senetler ve Sicil Affı

Sicil affı yasasında karşılıksız çeklerin durumu netlik kazanmıştır. Buna göre sicil affı kapsamında karşılıksız çeklerin tutarına göre belirlenecektir. Bu kapsamda karşılıksız senedin onda biri tutarında ön ödeme alınacak, ardından kalan ödeme kısmı 12’ye bölünerek ödemeler gerçekleştirilecektir. Böylece karşılık senedin ödemesi 12 ay içinde gerçekleşmiş olur.

Sicil Affı Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

sicil affi basvurusu ne zaman yapilir

Sicil affı başvurusu yapma süresi kanunen kabul gününden itibaren 6 aydır. Esnafın, kanunen sicil affının tanınmasından sonra başvuru yapmak için 6 ay süresi bulunmaktadır. Bankalara borcu olan ve kara listede bulunan esnaf için böyle bir hak tanınmıştır. Bu hak sayesinde kişilerin sicilini beyaza döndürme imkanı bulunur. Ancak bu yasa ile tüm borçların bir anda silinmesi söz konusu değildir. Bu yasa, sadece borçların daha hızlı ve borçluyu zorlamayacak şekilde ödenmesine yardımcı olur.

Esnafa daha önce sağlanan kredi ile borç kapatma ya da borç yapılandırma işlemlerinden yararlanamayan kişilerin, bu sicil affı tasarısı ile daha kısa sürede borçlarını ödeyebilmeleri hedeflenir. Kredi kartı borç kapatma gibi işlemlerden yararlanamayan kişilerin kredi ve kredi kartlarını bu şekilde yapılandırmaları sağlanır. Sadece esnaf ve sanatkarlar için değil, koşulları yerine getiren tüm vatandaşlar için bu tasarıdan yararlanmak mümkündür.

Sicil affı ile kredi ve banka işlemlerinde daha hızlı sonuç alınması sağlanır. Bu nedenle kredi notunun yükselmesi için gereken 5 yıllık süre asılmış olur. Normal şartlarda kredi ödemesi yapamayan kişilerin kredi notu düşer ve bunu toplayabilmek için en az 5 yıl süre ile kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Ancak yapılan bu sicil affı sayesinde böyle bir süreyi beklemeye gerek kalmaz. Kişilerin kredi notu direkt olarak yükselir.

Kimler Sicil Affından Yararlanabilir?

Sicil affından yararlanabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kredi faizlerini ve ana paralarını ödemekte zorlanan esnaf
  • Karşılıksız çek senet vermiş esnaf
  • Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ ne göre kara listede yer alan kişiler
  • Kredi kartı borçlarını zamanında ödeyemeyen kişiler
  • Kara listede olmasından dolayı bankalarla yapılan işlemlerde sorun yaşayan kişiler
  • Vergi borcu, kredi borcu ya da kamu borcu olan kişiler
  • Borcun tamamını ödemek için bankaya başvuru yapan kişiler

Kredi Sicil Başvuruları Hangi Kolaylıkları Kapsar?

Sicil affı başvuruları sayesinde sağlanan avantajlar kişilerin 6 ay içinde borçlarını yapılandırmalarını kapsar. Bu yasa sayesinde esnafın borçlarını daha rahat bir şekilde ödemesi sağlanır. Aynı zamanda 6 ay içinde borçlarını yapılandıran kişilerin sicil kayıtları geriye doğru silinecektir. Bu kişiler bir yıl içinde, borçları ödendikten sonra kredi çekebilmektedir.

Ödeme işlemleri 6 ayda tamamlanacak şekilde planlanır. Senet ve çek tahsilatlarında ödeme süresi 12 ay, kredi ödeme süresi ise 6 ay ile sınırlandırılmıştır. Yapılan bu sınırlandırma süresinin aksaması ya da bir ay ödeme yapılmaması durumunda banka tarafından sicil affı imkanlarının bozulduğu bildirilir. Bu nedenle sicil affı ile kazanılan tüm imkanlar kaybedilir. Aynı zamanda devlet desteği ile verilen KOSGEB gibi krediler için de başvuru yapma olanağı sağlanır. Kredi notunun az da olsa etkili olduğu bu kredilerde şartları yerine getirmeniz durumunda kredi verilmesi sağlanır. Aynı zamanda kredi kullanımı sırasında kredi notunun düşmesi engellenir.

Sicil Affı Sistemi Nasıl İşler?

sicil affi sistemi nasil isler

Sicil affında sistem işleyişi toplu bir ödeme yapılması şeklindedir. Kişilerin başvurularında, sicili bozan borcun belirlenmesi ve ödenmesi konusunda adımlar atılmaktadır. Bu konuda kişilerin sadece sicilini temizleyebilecek kadar borç ödemesi gerçekleşir. Toplu ödeme alınması sonucunda kişilerin bu parayla borçlarını ödemeleri sağlanır. Sonrasında kişi aynı miktarda borçlu olsa da, tek noktada borçlarını toplamış olur. Bu borcun yapılandırması yapılır. Yapılandırma sonucunda kapamalı kredi mantığında olduğu gibi, borcun aylık taksitlerle ödenmesi sağlanır.

Kredi Sicil Affından Faydalanma Koşulları Nelerdir?

Kredi sicil affından yararlanma şartları şu şekildedir:

  • Yasanın çıkmasından sonraki 6 ay içinde yapılandırma talebinde bulunmalıdır.
  • Yapılandırma talebi kabul edildikten sonra 6 ay içinde borçlarını ödemelidir.

Kredi sicil affı başvurusu, bankalara yapılabilir. Banka tarafından kapatma kredisi verilerek borcun ödenmesi sağlanır. Yapılandırma işlemi, tek bankada borcun bulunması durumunda mümkündür. Sicili bozan borç, farklı bankalara dağılmadıysa, tek banka ile yapılandırma işlemi yapılabilir. Bu durumda kapatma kredisi vermeden, sadece yapılandırma işlemi yapılabilir. Ancak birden fazla banka ile borcun dağılması durumu söz konusu olmuşsa, tek bankadan alınacak kapatma kredisi ile borcun ödenmesi sağlanır. Sicil affı sayesinde tüm borçların tek noktada toplanması sağlanır. Ancak bu konuda ödenecek borç, sadece kredi notunu düşüren, sicili bozan borçtur. Kişilerin gerçek kişilere yaptıkları diğer borçlar, işyeri borçları, çalışan borçları gibi durumlar, bu sicil affı tarafından ödenemez. Amaç sadece kredi notunu yükselterek kişilerin tekrar kredi kullanabilmelerini sağlamaktır.

Bankalara Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara yapılacak sicil affı başvurusu bankaya olan borcun ödenmesi için gayrette bulunulduğuna işaret eder. Bu gayretleri sebebiyle bu kişiler kara listeden çıkarılır. Borç ödendiği için değil, borcun ödenmesi için bankaya yapılandırma başvurusu yapıldığı için kredi notu yükseltilir. Kişilerin kredi notlarını kaydeden ve kara listeleri belirleyen KKB yani Türkiye Bankalar Birliği, yapılandırma talebinde bulunan kişilerin sicil affını kabul edecektir. Geçmişte kredi borcu olan ve bu bakiyeyi bankadan alınacak borçla tamamen ödeyenler, bu avantajı yakalamış olacaktır. 6 aylık faiz ile, verilen toplu paranın iade edilmesi sağlanır. Bu sayede kredi sicil affından yararlanan kişilerin kredi notu da yükselecektir.

Kredi Sicil Affı Yasası İle Yapılan Değişiklikler Nelerdir?

Kredi sicil affı yasasının getirileri bankaların gerekli durumlarda borç tahsilatı için maaş haczi ya da hesap dondurma işlemleri yapması gibi durumları ortadan kaldırmıştır. Bankalar, kredi ve kredi kartı borçlarının tahsil edilmesi için en fazla 3 ay süre tanımaktadır. Tanınan bu süre sayesinde borçlunun ödeme yapmasına yardımcı olmak hedeflenir.

Kişiler 3 ay içinde de ödeme yapmadığında, kara listeye dahil olma durumu ortaya çıkar. Bu durumda kişilerin bankacılık işlemleri 5 yıl süre ile durdurulur. Kredi başvuruları ve kredi kartı talepleri kabul edilmez. Yasal takip başlatıldığı andan itibaren, kişilerin bankalarla yapacağı işlemler daima sorunlu olmaya başlar.

Kabul edilen sicil affı yasası sayesinde kişilerin kredi borçlarını kapatmaları ve 5 yıllık sicil bozukluğundan muaf tutulmaları sağlanmıştır. Aynı zamanda devlet destekli kredilerden yararlanma ve farklı kredi kampanyalarına başvurma imkanı sunulmuştur. Bu sayede kredi borcundan bağımsız olarak sicil affı sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ