YeniKrediNotlari.om

En Uygun Kredi Nasıl Bulunur?

En Uygun Kredi Nasıl Bulunur?

Nakit paraya sıkıştığımız zamanlar, eşimizden dostumuzdan borç para istemek yerine daha kurumsal ve tüzel kişilik olan ve bizi borcumuzu toplu bir şekilde ödememiz konusunda zorlamayacak olan bankalardan en uygun kredi imkanlarını araştırırız. Aylık taksitler şeklinde ödeme takvimi oluşturmaları bizi en çok rahatlatan şeydir. Peki bankaların faiz oranları, dosya masrafları ve kesintiler ile kurdukları düzenin içinden en uygun krediyi nasıl buluruz?

Bankaların dönemsel kampanyalarında dosya masrafı almadıkları, faiz oranlarını düşürdükleri veya cazip teklifler yaptıkları görülür. Bayramlarda, özel günlerde veya herhangi bir güne bağlı kalmadan yaptıkları bu kampanyalardan faydalanmak birinci amacımız olmalı. Ancak nakit ihtiyacımız bu dönemlerin dışında peyda olursa ne yapacağız? İşte sorunuzun cevabı;

Krediye ihtiyacımız olduğunda ülkemizde bankacılık lisansı olan tüm bankaların ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi tekliflerini tek tek internet sitelerini gezerek öğrenmek hem zaman alıcı hem de sıkıcıdır. Bunun yerine sitemizdeki gibi kredi hesaplama araçları bulunan finans sitelerini kullanabilirsiniz. Bu hesaplama robotları uzman kişilerce en güncel şekilde hazırlanmaktadır. Aslında yapılan iş temelde aynıdır. Biz sizin için bankaları takip ediyor ve kredi tekliflerini sitemizde yayınlayarak sizin için zaman kaybı olacak işi, en kısa sürede yapmanıza yardımcı oluyoruz.

En uygun kredi teklifi nasıl anlaşılır?

Bankaların kredi kampanyalarını incelerken ilk dikkat etmeniz gereken şey faiz oranıdır. Önce faiz oranları en düşük olan bankaları incelemelisiniz. Örneğin 2017 ihtiyaç kredisi faiz oranlarını incelerken; 0,98 ve 1,08 gibi iki kredi faizinden önce düşük olanı incelemelisiniz. İncelemelisiniz ama hızlı karar vermemelisiniz. Neden mi?

Bankalar vitrinde kredi faiz oranlarını düşük gösterip içeriye müşteriyi çekmek isterler. Düşük olan kredi faizini içerde çeşitli kesintilerle veya dosya masrafı ile yükseltirler. Bunu anlamak için finans okuryazarlığı yapabilmek gerekir. Sizi düşük kredi faizi vaadiyle kendisine çeken banka görevlisi sizi kredi evraklarını imzalamaya ikna eder. Siz düşük faizle kredi çektim diye sevinirken, elinize geçen miktarı görünce şok olursunuz. Ama artık iş işten geçmiştir ve sizin acil paraya ihtiyacınız vardır.

Bunu yaşamamak için hem web sitelerinden hem de bankalardan tüm detayları sonuna kadar incelemeniz gerekir. Size 0,98 gibi bir faizle gelen ancak kesintilerle bu oranı 1,04’e kadar yükselten bankaların bu oyununa gelmemek için şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

En uygun kredi araştırması yaparken dikkat edeceğiniz bir diğer husus aylık taksitlerdir. Acil olan nakit parayı hemen alıp kullanmak derdinize geçici bir çözüm bulabilir ancak daha sonra taksitleri öderken zorlanırsanız çektiğiniz kredini hiçbir anlamı kalmaz. Üstelik üst üste 2-3 taksit geciktirdiğinizde banka çektiğiniz kredinin tamamını geri isteme hakkına sahip. Bu nerede yazıyor diye soracak olursanız, kredi çekerken arkasını ve önünü imzaladığınız onlarca evrakın içinde sorunuzun cevabı yazmaktadır. Hiç kimse o evrakları sonuna kadar okumaz.

Çekeceğiniz kredinin en uygun kredi olup olmadığını nasıl anlarsınız? Burada da web sitelerinin yaptığı bir oyun var. Büyük finans siteleri kredi hesaplama robotlarında ve kredi reklamlarında öncelikli olarak anlaşmalı oldukları bankaların ismini ön planda tutarlar. Hatta anlaşamadıkları bankaların teklifini dahi yayınlamazlar. Bu yüzden siz mümkün olduğunca çok site gezerek doğruya ulaşmaya çalışmalısınız. Bazı bankaların ise teklifleri güncellemediklerini, bitmiş kampanyaları yayından kaldırmadıklarını ve tüketiciyi yanılttıklarını da görüyoruz. Sizin için en uygun kredinin hangisi olduğuna karar verdiğinizde o bankanın herhangi bir şubesini arayıp veya web sitesini ziyaret edip bilgileri check etmeniz önemlidir.

Bu yazımızda sizlere en uygun kredi bulmanın yollarını anlattık. Krediler ile ilgili aklınıza takılan diğer sorulara İhtiyaç Kredisi Sıkça Sorulan Sorular yazımızda cevap bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ